Νέα… σφαλιάρα για την Μπάγερν του Τούχελ!

Οι Βαυαροί, παρόλο που προηγήθηκαν με τον Μανέ, δέχτηκαν τρία τέρματα σε 14 λεπτά και γνώρισαν νέα ήττα εκτός έδρας από την Μάιντς με 3:1, δίνοντας την ευκαιρία στην Ντόρτμουντ με δική της νίκη (19:30 εντός έδρας με Άιντραχτ) να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νέο στραβοπάτημα για την Μπάγερν Μονάχου του Τόμας Τούχελ. Οι Βαυαροί παρόλο που προηγήθηκαν με τέρμα του Σαντιό Μανέ στο 29′, είδαν την Μάιντς να πετυχαίνει τρία τέρματα σε 14 λεπτά. Στο 65′ ο Αγιόργκ, στο 73′ ο Μπαρέιρο ενώ το κερασάκι στην τούρτα σημείωσε ο Μάρτιν. Η Μπάγερν έμεινε στους 59 βαθμούς, ενώ οι “κόκκινοι” βρίσκονται σε τροχιά Ευρώπης όντας στην 6η θέση με 45.

Η Βόλφσμπουργκ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπόχουμ και επικράτησε με 5:1, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σβάνμπεργκ με δύο τέρματα (10′, 56′), ενώ από ένα γκολ έβαλαν οι Καμίνσκι (21′), Βίμερ (33′) και Βάλντσμιτ (77′). Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μπροσίνσκι.

Η Χέρτα Βερολίνου βυθίστηκε… από την Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε με το ευρύ 4:2. Η ομάδα του Όλε Βέρνερ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκε με 2:0 στο 27′ με δύο γκολ του Ντουκς. Στο 51′ ο ίδιος παίκτης έκανε χατ τρίκ. Η Βέρντερ με τον Βάισερ έδωσε διαστάσεις θριάμβου για το 4:0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν δύο τέρματα με τους Νγκάκαμ και Λουκεμπάκιο.

Ζημιά στην Χόφενχαϊμ έκανε η Κολωνία, η οποία παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο την κέρδισε με 3:1 και την άφησε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Στο 18′ ο Κάινζ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 39′ ο Σέλκε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 92′ ο Τίλμαν σφράγισε τη νίκη για την Κολωνία. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής με τον Ντόλμπεργκ στο 94′.