Τεσσάρα κορυφής για την Ντόρτμουντ!

Οι Βεστφαλοί ήταν καταιγιστικοί απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και πήραν τη νίκη με 4:0 στο “Signal Iduna Park”, που τους έφερε στην κορυφή της Bundesliga και στο +1 από την Μπάγερν Μονάχου πέντε “στροφές πριν το φινάλε.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν σαρωτική κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικράτησε με το εμφατικό 4:0 και είπε ευχαριστώ στο δώρο που τους είχε κάνει νωρίτερα η Μάιντζ, με την… ανέλπιστη νίκη της κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βεστφαλοί έτσι ανέβηκαν στην κορυφή της Bundesliga, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τους Βαυαρούς, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, που αναμένεται συναρπαστικό.

Στο 19′ ο Μπέλινγχαμ… άνοιξε τον χορό των γκολ, παίρνοντας με εντυπωσιακή πιρουέτα την μπάλα μπροστά του και εκτελώντας άψογα τον Τραπ από το ύψος της περιοχής για το 1:0. Ο Αντεγέμι με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μάλεν στην πλάτη της άμυνας των “αετών” κι εκείνος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0 στο 24′. Ο Χούμελς με όμορφη κεφαλιά στο 41ο λεπτό έκανε το 3:0, ολοκληρώνοντας το πάρτι των Βεστφαλών στο πρώτο μέρος.

Το σύνολο του Εντίν Τέρζιτς συνέχισε συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67′ διαμόρφωσε το τελικό 4:0. Ο Αντεγέμι “σέρβιρε” ξανά στον Μάλεν, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τέταρτο της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη που την έφερε στην κορυφή!

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ριέρσον, Σλότερμπεκ (25′ λ. τρ. Σούλε), Χούμελς, Γκερέιρο (70′ Βολφ), Μπέλιγχαμ (77′ Οζτζάν), Τσαν, Μπραντ (70′ Ρόις), Μάλεν, Αντεγέμι, Αλέ (77′ Μουκοκό).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Τούτα, Χασέμπε (71′ Γκεμπούρ), Λεντς, Μπούτα, Ρόντε (52′ Μπόρε), Σο, Κνάουφ (46′ Καμάντα), Εντιμπέ (84′ Αλιντού), Γκέτσε, Κόλο Μουανί (71′ Άαρονσον).