Κόλλησαν στο… μηδέν Μπόχουμ και Χαϊντεχνχάιμ

Δεν προσέφεραν ιδιαίτερο θέαμα οι δύο ομάδες και κόλλησαν στο 0-0, που τις αφήνει αμφότερες κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες και φάουλ, κάτι που έκανε αδύνατο το να δημιουργηθεί ρυθμός στο ματς. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και η ισοπαλία χωρίς σκορ ήταν μοιραία το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε. Η Μπόχουμ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Οστερχάγκε, ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Μίλερ με εντυπωσιακή απόκρουση αρνήθηκε το τέρμα. Στιγμές αργότερα, ήταν η σειρά της Χαϊντεχνάιμ να απειλήσει τα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο Κλέιντεστ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον κίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Μπόχουμ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας της Χαϊντεχνάιμ απέκρουσε εντυπωσιακά. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα έπεσε στα πόδια του Κλέιντεστ, που μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ.