Πήρε τη ματσάρα με ανατροπή ημιχρόνου η Ντόρτμουντ | Ούτε τώρα η Ουνιόν

Πολλά γκολ, θέαμα, αλλά και ανατροπές είχαν για άλλη μία φορά οι μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (25/11) στην Bundesliga, με τους Βεστφαλούς να γλιτώνουν από μία πολύ δύσκολη κατάσταση στην έδρα τους. Ξανά στην κορυφή η Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπορούσια Γκλάντμπαχ 4-2

Στο “Signal Iduna Park” έγινε το ματς της αγωνιστικής, ή μάλλον… το ημίχρονο της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13′ με τον Ρέιτζ. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα έβαλαν και δεύτερο γκολ, αυτήν τη φορά με τον Κονέ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, πετυχαίνοντας τη μείωση στο 30′ με τον Ζάμπιτσερ. Δύο λεπτά μετά, ο Φίλκρουγκ έφερε το ματς στα ίσα. Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μπίνοε-Γκίτενς ανέτρεψε πλήρως το σκορ, κάνοντας το 3-2. Σε αντίθεση με το πρώτο, το δεύτερο μισό είχε εντελώς διαφορετικό ρυθμό, λιγότερες φάσεις και… μόνο ένα γκολ. Αυτό μάλιστα ήρθε στο 90’+7′, με τον Μαλέν να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Βέρντερ Βρέμης – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-3

Οι πρωτοπόροι έκαναν… πάρτι στο “Weserstadion“, κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης. Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο προηγήθηκε μόλις στο 9′, χάρη σε αυτογκόλ του Ντεμάν. Στο 43′ ο Φριμπόνγκ έκανε το 2-0, μετά από ασίστ του Χινκάπι. Στο 76′ ο Γκριμάλδο διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που ανέβασε ξανά τις “ασπιρίνες” στην κορυφή.

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 2-1

Στη “Volkswagen Arena“, ο Βιντ οδήγησε τους “λύκους” στη νίκη σε βάρος των “κόκκινων ταύρων”. Ο Δανός επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′, μετά από ασίστ του Σβάνμπεργκ. Ο Πόουλσεν ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 52′, όμως αυτό δεν έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Στο 67′, ο Βιντ δημιούργησε για τον Ροτζέριο και εκείνος διαμόρφωσε το 2-1, που έδωσε σημαντική ανάσα στη Βόλφσμπουργκ.

Ουνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 1-1

Στο “Stadion An der Alten Försterei“, οι πρωτευουσιάνοι ήταν για άλλη μία φορά απογοητευτικοί, αλλά απέφυγαν την ήττα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με χτύπημα πέναλτι του Ντεμίροβιτς στο 39′. Την εσχάτη των ποινών κέρδισαν και οι γηπεδούχοι στο 58′, όμως ο Κνος αστόχησε. Εν τέλει, την παρτίδα για την Ουνιόν έσωσε ο Βόλαντ, του οποίου το γκολ στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Φράιμπουργκ – Ντάρμσταντ 1-1

Στο “Europa-Park Stadion“, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League οδηγήθηκε σε άλλη μία… γκέλα. Μόλις στο 18′, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χόνσακ. Το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ ισοφάρισε με τον Χόλερ στο 35′, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας.