Ρέκορντμαν Κέιν την οδηγεί

Η Μπάγερν έφυγε από την Κολωνία με το “διπλό” (1-0) και πάτησε έστω και προσωρινά κορυφή με το 18ο γκολ του Άγγλου στράικερ στο πρωτάθλημα, βάζοντας την πίεση της νίκης στην έτερη αήττητη Λεβερκούζεν.

Ο Αγώνας

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 10ο λεπτό με τον Τιέλμαν από πλευράς γηπεδούχων να δοκιμάζει την ετοιμότητα του Νόιερ, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί και πήραν το προβάδισμα με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών. Ο συνήθης ύποπτος Χάρι Κέιν ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και έκανε το 1-0. Με αυτό το γκολ έφτασε τα 18 τέρματα στο πρωτάθλημα και έγινε ο Άγγλος με τα περισσότερα γκολ σε μία σεζόν στην Bundesliga. Μόλις δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Σβάμπε απέκρουσε το σουτ του Τσούπο-Μοτίνγκ. Στο 28′ ο Σανέ έχασε τεράστια ευκαιρία, αστοχώντας προ κενής εστίας για τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο κίπερ της Κολωνίας αρνήθηκε το γκολ στον Κομάν, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει από κοντινή απόσταση και έτσι το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μονάχου έριξε τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας την μπάλα με χαρακτηριστικό τις πολύ λίγες τελικές που σημειώθηκαν από τις δύο αντιπάλους μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η πρώτη αξιόλογη φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 78′, όταν ο Σανέ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά οι αμυντικοί της Κολωνίας έδιωξαν σε κόρνερ. Από αυτό προήλθε η κεφαλιά του Κομάν που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Οι Βαυαροί δεν κατάφεραν να σημειώσουν το δεύτερο τέρμα που έψαχναν σε όλο τον αγώνα, ωστόσο δεν κινδύνευσαν να δεχτούν και κάποιο τέρμα. Το… μπαλάκι στη Λεβερκούζεν, πλέον, στη μάχη της πρώτης θέσης.

ΓΚΟΛ: – / 20′ Κέιν

Κιτρίνες: – / 52′ Τσούπο-Μοτίνγκ