Η Λεβερκούζεν πέρασε από το Φράιμπουργκ και… αγγίζει το όνειρο

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της Bundesliga βρίσκεται η αήττητη και πρωτοπόρος ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία επικράτησε με 3-2 στο “Europa-Park Stadion” για την 26η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο το παιχνίδι. Μόλις στο 2ο λεπτό οι Γκριμάλδο και Βιρτζ συνεργάστηκαν υποδειγματικά και ο Γερμανός άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, με τον Ντόαν να φέρνει το ματς στα ίσα στο 10′, μετά από ασίστ του Χόλερ. Αυτό δεν πτόησε τις “ασπιρίνες” που προηγήθηκαν εκ νέου πριν κλείσει το ημίχρονο, με τον Χλόζεκ στο 40′. Με αντίστοιχο τρόπο ξεκίνησαν και στο δεύτερο μισό, μιας και ο… ήρωας του επαναληπτικού με την Κάραμπακ, Πάτρικ Σικ, έκανε το 3-1 στο 53′. Το μόνο που άλλαξε έως το φινάλε ήταν το τελικό σκορ, με τον Κεϊτέλ να διαμορφώνει το 3-2 στο 79′

Κάπως έτσι, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έφτασε τους 70 πόντους μετά από 26 αγωνιστικές, μετρώντας 22 νίκες και 4 ισοπαλίες. Το σύνολο του Αλόνσο συνεχίζει να βρίσκεται στο +10 από την Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, η Φράιμπουργκ έμεινε 9η με 33 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να περάσει την 7η Άουγκσμπουργκ που έχει 35.