Η Μπάγερν διέλυσε την Ντάρμσταντ | Η Άουγκσμπουργκ συνεχίζει το ξέφρενο σερί της

Με πολλά γκολ, ανατροπές, αλλά και αποτελέσματα που διαφοροποιούν σημαντικά τα δεδομένα σε όλα τα στρώματα της βαθμολογίας ολοκληρώθηκαν οι μεσημεριανοί αγώνες της Bundesliga.

Η Μπάγερν Μονάχου αγχώθηκε στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor” για λίγο παραπάνω από ένα μισάωρο. Η Ντάρμσταντ προηγήθηκε με τον Σκάρκε στο 28′, αλλά οι Βαυαροί απάντησαν με τους Μουσιάλα (36′) και Κέιν (45’+1′). Στο δεύτερο μέρος πέτυχαν άλλα τρία τέρματα χάρη στους Μουσιάλα (64′), Γκνάμπρι (74′) και Τέλ (90’+3′). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Βίλελμσον στο 90’+5′.

Στο “Stadion An der Alten Försterei” η Ουνιόν Βερολίνου… καθάρισε την “υπόθεση παραμονή”. Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν με δύο γκολ χάρη στα τέρματα των Βερτέσεν (50′) και Άαρονσον (52′) μέσα σε δύο λεπτά. Ο Βάιζερ μείωσε για τη Βέρντερ Βρέμης στο 63′ όμως το 2-1 διατηρήθηκε έως το φινάλε.

Μετά τον αποκλεισμό-σοκ στο DFB Pokal, η Γκλάντμπαχ… γκέλαρε στο πρωτάθλημα και συγκεκριμένα στη “Voith-Arena“. Η Μπορούσια προηγήθηκε με τον Χακ μόλις στο 9′, αλλά η Χάιντενχαϊμ ισοφάρισε στο 66′ με τον Ντίνκτσι και κράτησε την ισοπαλία έως το τέλος.

Ταυτόχρονα, η Άουγκσμπουργκ συνέχισε το ξέφρενο σερί της, περνώντας και την “Volkswagen Arena“. Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε στο 9′ με τον Βίμερ, όμως ο ίδιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 45′. Πριν τελειώσει το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση από τον Μάιερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος και με δύο γκολ του Γιάκιτς (45’+2′, 79′) επικράτησαν με 3-1.

Στη “Mewa Arena” η Μάιντζ πήρε το ντέρμπι παραμονής και έβαλε φωτιά στα κατώτερα στρώματα. Οι γηπεδούχοι πλήγωσαν για πρώτη φορά την άμυνα της Μπόχουμ με χτύπημα πέναλτι του Μπούρκαρντ στο 45’+3′. Τη νίκη σφράγισε ο ίδιος στο 71′ και πλέον οι δύο ομάδες έχουν απόσταση μόνο έξι βαθμών.