Άλμα “αστεριών” για τη Λειψία και η Κολωνία… στα τάρταρα

Οι “κόκκινοι ταύροι” επικράτησαν με 5-1 στο “RheinEnergieStadion” και επέστρεψαν στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε προηγήθηκε μόλις στο 15ο λεπτό με τον Σίμονς, μετά από ασίστ του Σέσκο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν άμεσα το ματς στα ίσα μιας και ο Ανταμιάν έκανε το 1-1 στο 18′. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο ίδιο λεπτό του δευτέρου μέρους, με τον σκόρερ τους να γίνεται δημιουργός και τον Οπεντά να τους δίνει νέο προβάδισμα. Ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 3-1, ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη, ενώ ο Χαϊντάρα στο 70′ εξαφάνισε την παραμικρή αμφιβολία που ίσως υπήρχε, κάνοντας το 4-1. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 82′ από τον Πόουλσεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το συγκεκριμένο… τρίποντο επανάφερε τη Λειψία στην 4η θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Μπορούσια Ντόρτμουντ που έχει παιχνίδι λιγότερο. Την ίδια ώρα, η Κολωνία έμεινε 16η με 18 πόντους και συνεχίζει να βρίσκεται στο -7 από την 15η Μπόχουμ. Βέβαια, δεν αποκλείεται να πέσει από τη θέση των μπαράζ σε εκείνες του υποβιβασμού, αν η Μάιντζ κερδίσει το Σάββατο (16/3).