Απότομη προσγείωση για την Ρεν

Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, μετά την νίκη στο “Απόστολος Νικολαΐδης” κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Στρασβούργο και έμεινε χωρίς θετικό αποτέλεσμα σε τρεις συνεχόμενες αναμετρήσεις στη Ligue 1.

Η Ρεν επέστρεψε στην Γαλλία μετά με τη μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Europa League, αντιμετωπίζοντας το Στρασβούργο του Πατρίκ Βιεϊρά. Στο πρώτο μέρος το σύνολο του Ζενεσιό είχε πολλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο μεγαλύτερος αριθμός ευκαιριών κατέληξε εκτός στόχου ή στην αγκαλιά του Σελς. Ο Τρουφέ σκόραρε στο 23ο λεπτό, μετά από χαμηλό σουτ που κατέληξε στην δεξιά γωνία του Βέλγου τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Το σκορ έμεινε στο 1-0 μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους κι έτσι οι δυο ομάδες κατέστρωσαν τα πλάνα τους εν’ όψη του δευτέρου ημιχρόνου.

Σε αυτό, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα “καρέ” του Σελς και το παιχνίδι κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τις προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να είναι σε πρώτο πλάνο. Η ομάδα του Βιεϊρά κυνήγησε κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μοτιμπά στο 81ο λεπτό. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε τους γηπεδούχους, καθώς για τρίτη σερί αναμέτρηση στο Γαλλικό πρωτάθλημα, δεν βρήκαν το θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1: