Βρήκε τη λύση η Ρεμς και συνεχίζει στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας

Ο Στιλ μπορεί να αποβλήθηκε αλλά η ομάδα του βρήκε τη λύση στο τέλος του αγώνα να επικρατήσει της Λοριάν με 1-0 και να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις στη φετινή Ligue 1.

Ο Αγώνας

Στο “Σταντ Ογκούστ-Ντελόν” η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν για τους γηπεδούχους στο 14′ με κεφαλιά του Τεουμά, αλλά ο Εμβογκό απέκρουσε εύκολα. Ο Νταραμί απέιλησε στο 29′ και πάλι για τη Ρεμς αλλά ο τερματοφύλακας της Λοριάν είχε και πάλι απάντηση. Η υπεροχή της Ρεμς ήταν καθολική στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη τελική της Λοριάν καταγράφηκε στο 36′ με τον Φεβρέ. Ουσία δεν υπήρξε ωστόσο για καμία από τις δύο ομάδες οι οποίες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αυτό το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και είχαν τρεις φάσεις σε ένα τρίλεπτο. Κρουπέ, Γουονγκβά και Μπακαγιόκο απείλησαν την εστία του Ντιούφ, ωστόσο δίχως αποτέλεσμα. Η Ρεμς στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου μέρους παρουσίασε εντελώς αντίθετο πρόσωπο μη μπορώντας να απειλήσει ως το 70′. Τότε ο Τουεμά δοκίμασε  τα αντανακλαστικά του Εμβογκό, ο οποίος κράτησε το μηδέν. Οι γηπεδούχοι είδαν τον προπονητή τους να αποβάλλεται στο 81′ όταν ο Στιλ δέχτηκε δύο κίτρινες σε ένα λεπτό για έντονες διαμαρτυρίες.  Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Γουίλσον-Εσμπράντ στο 84′ για την Ρεμς με δυνατό σουτ χαρίζοντας τη νίκη στη Ρεμς. Η ομάδα του Στιλ παραμένει στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας και την 4η θέση συνεχίζοντας την καλή χρονιά που πραγματοποιεί.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1: