Εύκολες νίκες για Λιλ και Μονπελιέ | Χωρίς νικητή το Μετς – Χάβρη

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα της Βόρειας Γαλλίας απέναντι στους Μονεγάσκους. Μεγάλη νίκη πέτυχε το σύνολο Ζακαριάν, που φιλοδώρησε με τρία γκολ τους “μωβ” της Τουλούζ. “Κουλούρια” στο Σεν Συμφοριάν.

Λιλ – Μονακό 2-0

Η γηπεδούχος ομάδας προειδοποίησε με τους Γιαζιτζί, Ζεγκρόβα και Μπενταλέμπ πριν σκοράρει στο μισάωρο με τον Καβαλέιρο έπειτα από πάσα του Κοσοβάρου. Το πρώτο μέρος ήταν σχετικά μοιρασμένο, αλλά η Λιλ είχε τις πιο αξιόλογες φάσεις, τις οποίες αξιοποίησε πλήρως αφού έβαλε και δεύτερο γκολ. Στο 42΄ο Ντιακιτέ έβαλε γερές βάσεις νίκης για την ομάδα του Φονσέκα, μετά τη δεύτερη ασίστ του Ζεγκρόβα στο ματς (2-0). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της Μονακό βελτιώθηκε, έχασε ευκαιρίες με τους Γκολόβιν, Μποαντού και Ακλιουσέ αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα την βάλει μέσα στο ματς.

Μονπελιέ – Τουλούζ 3-0

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13′ με τον Άνταμς. Ο Νιγηριανός αξιοποίησε την πάσα του Σαβανιέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της περιοχής (1-0). Αν και το γκολ μπήκε νωρίς το παιχνίδι, τελικά έφερε ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες και μέχρι το ημίχρονο δεν παρουσιάστηκε άλλη μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο μισό η Μονπελιέ μπήκε για να κλειδώσει τη νίκη, προειδοποιώντας με τον Άνταμς στο 53′ και καταφέρνοντας το δέκα λεπτά μετά με τον Φαγιάντ να σκοράρει από κόρνερ (2-0). Στο 73′ ο Άνταμς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σε αντεπίθεση “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του (3-0).

Μετς – Χάβρη 0-0

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού τις σημαντικότερες φάσεις τις είχε η ομάδα του Μπόλονι. Φαν ντε Κέρκοφ, Τετέι και Καμαρά απείλησαν με αξιώσεις την εστία των φιλοξενούμενων, ωστόσο δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στην Μετς. Το 0-0 έμεινε ως το ημίχρονο και η Χάβρη μπήκε φουριόζα στο δεύτερο, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μπαγιό και Αλιούι. Καμία από τις δύο ομάδες ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και προς το παρόν βρίσκονται η μία (Μετς) στην ζώνη του υποβιβασμού και η άλλη (Χάβρη) στο +2 από αυτήν.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1: