Απίθανη ανατροπή για τους “ταύρους” και φουλ για τετράδα!

Η Λειψία ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 87ο λεπτό, αλλά βρήκε δύο γκολ από ισάριθμες ασίστ του Ενκουνκού στο φινάλε του αγώνα και με τεράστια ανατροπή κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης (2:1) “αγκάλιασε” την τετράδα.

Απίθανη ανατροπή από τη Λειψία! Οι “ταύροι” έχαναν εντός έδρας με 1:0 από την Βέρντερ Βρέμης, αλλά με δύο γκολ από το 87’ και μετά έκαναν το 2:1 και έχουν πλέον το πάνω χέρι για το τέταρτο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ενκουνκού, που… σέρβιρε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων.

Χωρίς σκορ έμεινε το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους στο 70’ να ανοίγουν το σκορ με τον Μπιτενκούρ. Ωστόσο, η Λειψία δεν το έβαλε κάτω, με τον Όρμπαν στο 87ο λεπτό να κάνει το 1:1 και τον Σομποσλάι στο 90+7’ να διαμορφώνει το τελικό 2:1 για τους “ταύρους”, ύστερα από νέα ασίστ του Ενκουκού, ο οποίος είχε… κέφια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Παρασκευή 12 Μαΐου

Κολωνία – Χέρτα Βερολίνου 5:2

Σάββατο 13 Μαΐου

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μάιντζ 3:0Βόλφσμπουργκ – Χόφενχαϊμ 2:1Μπάγερν Μονάχου – Σάλκε 6:0Μπόχουμ – Άουγκσμπουργκ 3:2Ουνιόν Βερολίνου – Φράιμπουργκ 4:2Μπορούσια Ντόρτμουντ – Γκλάντμπαχ 5:2