H Κολωνία… έσπρωξε τη Χέρτα στην Bundesliga 2

Η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρντ επικράτησε με 5:2 των Βερολινέζων στο “RheinEnergieStadion”, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Bundesliga, βυθίζοντάς τους ακόμα περισσότερο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Σέλκε έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους μετά από δημιουργία του Μαρτέλ. Οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να απαντήσουν στο 18′ με τον Τουσάρ και στη συνέχεια να ανετρέψουν πλήρως το σκορ με τον Γιόβετιτς στο 33′. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μπάουμγκαρντ ανέκτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 3:2, χάρη στα τέρματα των Χιούμπερς και Σκχίρι στο 39′ και το 43′ αντίστοιχα. Ο Γερμανός στόπερ σκόραρε εκ νέου στο 69′ για να… κλειδώσει τη νίκη, με τον Χουσείνμπασιτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 81′.

Πλέον, η Κολωνία βρίσκεται στην 10η θέση με 41 βαθμούς. Την ίδια στιγμή, η Χέρτα Βερολίνου έμεινε κολλημένη στον πάτο της κατάταξης με 25 πόντους, στο -3 από τα μπαράζ και το -5 από τη σωτηρία. Το σύνολο του Παλ Νταρντάι βλέπει τις ελπίδες για παραμονή να… λιγοστεύουν επικίνδυνα.

ΓΚΟΛ: 8′ Σέλκε, 39′, 69′ Χιούμπερς, 43′ Σκχίρι, 81′ Χουσείνμπασιτς – 18′ Τουσάρ, 33′ Γιόβετιτς

Κίτρινες: 24′ Μαρτέλ, 72′ Χιούμπερς – 37′ Λουκεμπάκιο, 45’+5′ Νταρντάι, 73′ Μίττελσταντ, 78′ Ρότζελ, 90’+1′ Σερντάρ, 90’+1′ Ενγκανκάμ, 90’+2′ Ρίχτερ