Σκορπάει… τρόμο και συνεχίζει το κυνήγι!

Χωρίς το άγχος της κορυφής, η Μπορούσια Ντόρτμουντ διέλυσε εντός έδρας με 5:2 την Γκλάντμπαχ και μείωσε στον πόντο τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου δύο στροφές πριν το φινάλε της Bundesliga.

Η κατάσταση που δεν μπορεί να διαχειριστεί η Μπορούσια Ντόρτμουντ φέτος είναι όταν βρίσκεται στην κορυφή και πρέπει να παραμείνει εκεί. Όταν κυνηγάει όμως, βγάζει… φωτιές. Μετά την “εξάδαρα” της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Βόλφσμπουρκ, οι Βεστφαλοί για την 32η αγωνιστική της Bundesliga νίκησαν αυτή τη φορά στο “Signal Iduna Park” με 5:2 την Γκλάντμπαχ και μείωσαν στον έναν βαθμό τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ιδανικό ξεκίνημα για την Ντόρτμουντ, που μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Μάλεν. Στο 12’ η Γκλάντμπαχ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κόμπελ “πετάχτηκε’ στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μπενσεμπαϊνί. Ο Μπέλιγχαμ στο 13’ με ωραίο σουτ από την άκρη της περιοχής “άγγιξε” το γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λάινερ. Η Μπορούσια ήταν κυριαρχική στον αγώνα και στο 18’ ο Μπέλιγχαμ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι γράφοντας το 2:0. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αλέ να σκοράρει. Ο Μάλεν έκανε την σέντρα και ο Ιβοριανός επιθετικός με ωραίο βολ-πλανέ στην κίνηση έκανε το 3:0 στο 20’. Στο 32’ το δίδυμο ΜάλενΑλέ ξαναχτύπησε. Ο Ολλανδός “σέρβιρε” ξανά στον Ιβοριανό και αυτός με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 4:0 για την Ντόρτμουντ, που ήταν… καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο μέρος η Μπορούσια είχε τα ηνία της αναμέτρησης και έψαχνε κι άλλα γκολ. Στο 54’ ο Μπέλιγχαμ έκανε ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Ολσόφσκι έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Γκλάντμπαχ μείωσε σε 4:1 στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπενσεμπαϊνί. Η Ντόρτμουντ έκανε διαχείριση του σκορ στο δεύτερο 45λεπτο, σήκωσε… χειρόφρενο, αφού είχε τελειώσει τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Στο 85′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4:2 με τον Στιντλ, αλλά οι Βεστφαλοί στο 90+5′ πέτυχαν και πέμπτο γκολ με τον Ρέινα, που διαμόρφωσε το τελικό 5:2, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν άλλη μία νίκη, που τους φέρνει εκ νέου στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 5’ Μάλεν, 18’ Μπέλιγχαμ, 20’,32’ Αλέ, 90+5′ Ρέινα / 75’ Μπενσεμπαϊνί, 85′ Στιντλ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 77’ Μπενσεμπαϊνί, 90+4′ Κράμερ