Ανεβάζει ρυθμούς η Φράιμπουργκ

Η ομάδα του Στράιχ επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 2-0 ανακτώντας το χαμένο έδαφος των πρώτων αγωνιστικών  φτάνοντας του 10 βαθμούς σε έξι αγώνες.

Στο Γιουρόπα Παρκ του Φράιμπουργκ, η τοπική ομάδα είχε τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη στην Bundesliga με τους φίλους να έχουν αρκετή δυσαρέσκεια για τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας.

Η ομάδα του Στράιχ είχε μια νίκη στην Ευρώπη απέναντι στον Ολυμπιακό και έψαχνε την πρώτη νίκη μετά από δέκα μέρες. Η Άουγκσμουργκ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν μπήκε δυνατά και υπέπεσε σε πέναλτι με τον Γκρίφο να ευστοχεί και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Η διατήρηση της κατοχής και των γραμμών ήταν μια από τις οδηγίες του Στράιχ, με την επανάληψη να φέρνει ένα ακόμα γκολ της ομάδας του με Λίνχαρτ να δίνει την ασφάλεια των δυο τερμάτων.

Οι παίκτες του Μάσεν δεν είχαν πολλά περιθώρια αντίδρασης και πέτυχαν γκολ στο 80ο λεπτό με τον Μίτσελ, αλλά ο VAR το ακύρωσε με το τελικό 2-0 να δίνει ανάσα στην Φράιμπουργκ και την Άουγκσμπουργκ να μένει στους πέντε βαθμούς και δυο θέσεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.