Επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν

Αν και η Λειψία προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μισό του αγώνα στην “Red Bull Arena”, οι Βαυαροί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τους Κέιν και Σανέ πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι “ταύροι” μπήκαν πιο αποφασίστηκα στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 20ο λεπτό, όταν ο Σλάγκερ βρήκε τον Οπεντά και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Ούλρχαϊχ για το 1-0. Ο ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έξι λεπτά αργότερα μετά από λάθος εκτίμηση του Γερμανού πορτιέρε σε εκτέλεση κόρνερ, ο Βέλγος από σκόρερ έγινε δημιουργός, στρώνοντας την μπάλα με το κεφάλι στον Λουκέμπα, ο οποίος έκανε πολύ εύκολα το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Χένρικς σε εκτέλεση φάουλ του Σανέ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κέιν που δεν λάθεψε, μειώνοντας σε 2-1. Στο 60ο λεπτό λίγο έλειψε οι πρωταθλητές Γερμανίας να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά ο Γκερέιρο δεν νίκησε των πορτιέρο της Λειψία. ότι δεν πέτυχε ο Πορτογάλος μπακ, πέτυχε σε αντεπίθεση ο Σανέ που αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Μουσιάλα, πλάσαρε τον Μπλάσβιχ, κάνοντας το 2-2.

ΓΚΟΛ: 20′ Οπέντα, 26′ Λουκέμπα / 57′ Κέιν (πεν.), 70′ Σανέ

Κίτρινες: 53′ Σιμακάν, 65′ Λουκέμπα / 37′ Κέιν, 44′ Ούλραϊχ, 51′ Ουπαμεκανό, 72′  Μουσιάλα, 81′ Τελ