Η Ντόρτμουντ πέρασε… δια πυρός και σιδήρου από το Χόφενχαϊμ

Οι Βεστφαλοί έβαλαν “στοπ” στο ξέφρενο ξεκίνημα (τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες) της Χόφενχαϊμ και δεν της επέτρεψαν να ισοφαρίσει το μεγαλύτερο σερί νικών στην ιστορία της στην κορυφαία κατηγορία. Φίλκρουγκ, Ρόις και Ρίερσον τα γκολ της νίκης (3-1), είχε ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι ο Κράμαριτς.

Στην “Rhein-Neckar-Arena”, η Μπορούσια είχε την κατοχή της μπάλας στην αρχή του παιχνιδιού και την πρώτη τελική με τον Μάλεν στο 16′. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φίλκρουγκ να ευστοχεί μέσα από την περιοχή. Στο 23′ η Χόφενχαιμ κέρδισε πέναλτι, το οποίο επιβεβαιώθηκε μετά από ενδελεχή εξέταση του VAR και ο Κράμαριτς δεν έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια (1-1). Στο 37′ ο ίδιος απείλησε με απευθείας φάουλ, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Βεστφαλοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μάρκο Ρόις στο 45+3′. Ο Γερμανός σκόραρε εξ’ επαφής και για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Το ημίχρονο έληξε υπέρ της ομάδας του Τέρζιτς (2-1).

Η Χόφενχαϊμ ξεκίνησε τo δεύτερο μισό δυναμικά. Στο 48′ ο Μπέιερ απείλησε για τους γηπεδούχους, ενώ στο 52′ ο Σκοφ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σε ένα έντονο δεύτερο μέρος από πλευράς μονομαχιών, η Ντόρτμουντ έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Μπενσεμπαϊνί αντίκρυσε δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά (67′ και 71′). Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Αντεγιέμι στο 82′, ενώ δεν δέχθηκαν κάποια ιδιαίτερη απειλή. Κατάφεραν μάλιστα να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην “απόδραση” τους, με τον Ρίερσον να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 90’+5′ με ωραία προσωπική ενέργεια και τελείωμα.

Χόφενχαϊμ (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Μπάουμαν, Καμπάκ, Βόγκτ, Μπρούκς (84′ Μπίσχοφ), Πρόμελ (68′ Μπερίσα), Φλόριαν, Σταχ, Μπεμπού, Μπέιερ (84′ Γιούστβαν), Κράμαριτς (87′ Μπέκερ), Σκοφ (68′ Μπάτλερ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Σχλότενμπεργκ, Μπενσεμπαϊνί, Χούμελς, Ρίερσον, Οζτσάν, Ενμέτσα (69′ Τσαν), Ρόις (80′ Βολφ), Φίλκρουγκ (80′ Αλέ), Μπράντ (64′ Αντεγιέμι), Μαλέν (80′ Σίλε)