Ανατροπή με θέαμα και ουσία

Σε μια αναμέτρηση που είχε σκορ και θέαμα η Άουγκσμπουργκ επικράτησε με το βαρύ 5-2 της Χάιντενχαϊμ περνώντας… από πάνω της στην βαθμολογία της Bundesliga και παράλληλα κερδίζοντας έδαφος ώστε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην Βόιτ αρένα, η Χάιντενχαϊμ φιλοξένησε την Άουγκσμπουργκ με τις δυο ομάδες να έχουν στόχο να ξεφύγουν από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Σμιντ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι σκοράροντας δυο γκολ σε διάστημα δυο λεπτών, με τους Κλέιντεϊστ και Μπέστε στο 17ο και 18ο λεπτό αντίστοιχα. Η παίκτες του Θορούπ έκαναν την αντεπίθεση τους και δεν έμειναν στα καρέ τους και έκαναν την ανατροπή από το ημίχρονο. Ο Τιέτζ ξεκίνησε στο 29ο λεπτό να μειώνει και ήταν η σειρά της Άουγκσμπουργκ να πετύχει δύο γκολ, σε δύο λεπτά. Ο Πέντερσεν και ο Ντεμίροβιτς ολοκλήρωσαν την ανατροπή από το ημίχρονο, απογοητεύοντας τους φίλους των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χάιντενχαϊμ  προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά στην απόπειρα της δέχθηκε και τέταρτο γκολ, από τον Γιούντοκαϊ δίνοντας ένα ουσιαστικό προβάδισμα στους συμπαίκτες του. Μετά την επίτευξη του τέρματος οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν εύκολους χώρους για να δημιουργήσουν και έτσι η Άουγκσμπουργκ  σκόραρε ένα ακόμα γκολ από την άσπρη βούλα με τον Ρέχμπεκαϊ για το 5-2  που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε έναν αγώνα που δεν του έλειψαν φάσεις, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν θέμα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.