Σταθερά στο κυνήγι της κορυφής η Μπάγερν

Οι Βαυαροί πέρασαν εύκολα από την έδρα της Μάιντζ (1-3) και συνεχίζουν στο κατόπι της Λεβερκούζεν, δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση. Δυο γκολ σε πέντε λεπτά για την ομάδα του Μονάχου στο πρώτο μέρος, μείωσαν οι γηπεδούχοι πριν την ανάπαυλα, “καθάρισε” ο Γκορέτσκα.

Η ομάδα του Τούχελ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο ενδέκατο λεπτό. Ο Σανέ πάσαρε στον Κομάν, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί έβαλαν γερές βάσεις νίκης με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει με κεφαλιά μετά από πάσα του Γκορέτσκα με τον ίδιο τρόπο. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι, η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά (2-0). Η Μάιντζ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 43′. Ο Γκρούντα έδωσε στον Τσασί, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το 2-1, βάζοντας τους γηπεδούχους στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος η Μάιντζ απείλησε πρώτη με τον Μπέλ στο 47′, ωστόσο η Μπάγερν ήταν που είχε την ουσία και πάλι στο 59′ με τον Γκορέτσκα. Ο Γερμανός σκόραρε με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής κάνοντας το 3-1. Στο 64′ οι γηπεδούχοι έψαξαν την εκ νέου απάντηση αλλά η κεφαλιά του Αζόρκ δεν βρήκε στόχο. Παρόμοια κατάληξη και για το σουτ του Σανέ στο 70′. Στο 81′ ο Αζόρκ ξαναπροσπάθησε αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90′ ο Γκρούντα τράνταξε το δοκάρι του Ουλράιχ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο εκτός του γκολ. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και οι Βαυαροί παραμένουν στο -2 από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν μετά τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη. Παραμένει χωρίς νίκη στη προτελευταία θέση η Μάιντζ μετά από οχτώ παιχνίδια.//ΣΠ