Συνεχίζει ασταμάτητη η Ντόρτμουντ

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς, η οποία επικράτησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0 της Βέρντερ Βρέμης. “Χρυσός σκόρερ” ο Τζούλιαν Μπραντ. Έστω και προσωρινά στην κορυφή της Bundesliga οι “κιτρινόμαυροι”.

Tο παιχνίδι στη Βεστφαλία ξεκίνησε με ευκαιρία για την Μπορούσια. Μόλις στο 6′ ο Μάλεν απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ζέτερερ αντέδρασε αποτελεσματικά. Στο επόμενο λεπτό ο Βολφ έπιασε με κεφαλιά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ η Ντόρτμουντ συνέχιζε να πιέζει. Στο 24′ ο Ζέτερερ είπε πάλι «όχι», αυτήν τη φορά στον Ρίερσον. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι με το διαιτητή να μην συγκινείται. Στο 32′ ο Ρόις έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά χωρίς ουσία για την ομάδα του με το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Μάλεν έχασε μοναδική ευκαιρία στο 54′, με το σουτ του να περνάει λίγο έξω. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Βεστφαλοί ζήτησαν ξανά πέναλτι, πάλι όμως χωρίς αντίκρισμα. Τελικά ο Μπράντ “έλυσε το γόρδιο δεσμό” στο 64′, όταν και τελείωσε τη φάση για το 1-0 μετά από ασίστ του Ενμετσά. Η ομάδα της Βρέμης δεν μπορούσε να δημιουργήσει καμία κλασική ευκαιρία. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 70′ δεν είχε καταγράψει ούτε τελική εντός εστίας του Κόμπελ. Στο 82′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Εντζινμά. Ωστόσο τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς και ηττήθηκαν με 1-0.