Ανατροπή… Ευρώπης για τη Λανς

Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν 3:1 της Λοριάν, στην αναμέτρηση για την 36η αγωνιστική της Ligue 1, έφτασαν τους 78 βαθμούς ανέβηκαν στο +5 από την τρίτη Μονακό και αγγίζουν τα… αστέρια.

Το παιχνίδι έμοιαζε βγαλμένο από τους χειροτέρους εφιάλτες της Λανς, η οποίς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Ρόμαν Φεβς, να κάνει το 1:0 για τη Λοριάν. Οι φιλοξενούμενοι όμως, αντέδρασαν άμεσα και μόλις στο 20ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στο ματς με τον Φλοριάν Σότοκα. Η Λανς χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να κάνει την απόλυτη ανατροπή. Στο 25ο λεπτό, ο Τομασόν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντάς την σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο μέρος, η Λοριάν προσπάθησε να φέρει ξανά την ισορροπία στο ματς χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον Φοφανά να βρίσκει δίχτυα στην εκπνοή του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 3:1.