Αγκαλιά με την άνοδο η Κηφισιά | “Καταδικάστηκε” η Athens Kallithea

H ομάδα των βορείων προαστίων, ήταν σαρωτική στην Κρήτη επικρατώντας της Επισκοπής με 5:1 και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στη Super League, αφού η ομάδα του Γιώργου Σίμου ηττήθηκε από την Ηλιούπολη με 1:0. Πλέον, η Κηφισιά βρίσκεται στο συν 5, δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Μία ανάσα από την άνοδο της στην Super League είναι η Κηφισιά. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, έκανε το… χρέος της στην Κρήτη, επικρατώντας της Επισκοπής με 5:1. Η Κηφισιά άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Αντερέγκεν. Στο 23′ ο Κουϊρουκίδης από την άσπρη βούλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η υπόθεση τρίποντο για το συγκρότημα του Πετράκη τελείωσε στα επόμενα 8 λεπτά, αφού ο Μαζουλουξής με δύο τέρματα στο 27′ και 31′ διαμόρφωσε το 4:0 του ημιχρόνου. Στο 65′ Να’α έκανε το 5:0. Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής με τον Πολίτη στο 66′. Με αυτή την επικράτηση της Κηφισιάς, σε συνδυασμό με την ήττα της Athens Kallithea βρίσκεται στο συν 5, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η Athens Kallithea δεν τα κατάφερε στην Ηλιούπολη, αφού γνώρισε την ήττα με 1:0. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου, ήθελε πάση θυσία τη νίκη, για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για άνοδο, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 7′ άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Άντο Ρου. Έκτοτε, το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό με τις δύο ομάδες να σπαταλούν αρκετές ευκαιρίες. Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Λουκίνα, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Περιστερίδη από την άσπρη βούλα. Τρία λεπτά αργότερα, αποβλήθηκε ο Ντεμέτριους, κάνοντας το έργο της Athens Kallithea ακόμα πιο δύσκολο. Το 1:0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Ηλιούπολη να τελειώνει επί της ουσίας το όνειρο της αντιπάλου της για άνοδο.

Στην Super League θα συνεχίσει να αγωνίζεται και τη νέα χρονιά το Αιγάλεω. Η ομάδα του Τίμου Καβακά, επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟ Ρουφ με 2:0 και έφτασε στους 33 βαθμούς ξεφεύγοντας οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 7′ άνοιξε το σκορ ο Πολυχρόνης, ενώ στο 63′ ο Φουρλάνος κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του με γκολ στο 63. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με 2:1 με τέρμα του Τασιούλη στο 93′.  Το 2:1 έμεινε μέχρι το τέλος με το “Σίτι” να παραμένει στη Super League 2 και τη νέα σεζόν.

Η Λάρισα δεν έκανε το… χατήρι στον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος ήθελε τη νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία από σήμερα. Οι “βυσσινί” κατάφεραν να πανηγυρίσουν το τρίποντο στο 90′ χάρη σε τέρμα του Τσιριγώτη. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την δεύτερη θέση φτάνοντας τους 54 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στην 10η και τους 29.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής της Super League 2: