Ισόπαλη φιέστα στις Σέρρες (video)

Πανσερραϊκός και ΠΑΟΚ Β’ κόλλησαν στο… μηδέν στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Super League 2, σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και με λιγοστές φάσης, μεγάλης όμως σημασίας.

Παρά το 0:0, η αναμέτρηση ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και ΠΑΟΚ Β΄ τα είχε… όλα. Η γιορτινή ατμόσφαιρα στις εξέδρες για τη… φιέστα ανόδου στη μεγάλη κατηγορία, διακόπηκε στο 59ο λεπτό όσα και τα χρόνια που γιορτάζουν τα “λιοντάρια”. Ο Τάσος Παπάζογλου πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου στο τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του, γνωρίζοντας την αποθέωση από συμπαίκτες, αντιπάλους και φιλάθλους, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία καριέρα.

Ο αγώνας:

Mε το μυαλό στη φιέστα… ανόδου ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πανσερραϊκός, με τις δύο ομάδες να είναι μουδιασμένες και να μην δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ. Το πρώτο μέρος συνεχίστηκε με χαμηλό ρυθμό και την πρώτη τελική να έρχεται από τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό με τον Μούργο να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το γκολ, με το μηδέν να παραμένει έως το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός ήταν πιο κινητικός και έψαξε να βρει το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 47ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Στίνα από το ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ Β’ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ Β’ απάντησε στο 55ο λεπτό, με τον Χατζηστραβό να κάνει το σουτ από τη γραμμή της περιοχής και τον Κατσίκα να μπλοκάρει. Στο 59ο λεπτό, ο αρχηγός των “λιονταριών” Τάσος Παπάζογλου, πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του, συγκινημένος, εν μέσω αποθέωσης από συμπαίκτες και φιλάθλους. O ρυθμός ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τον ΠΑΟΚ Β’ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό με το δοκάρι του Σπυράκη και το μηδέν να διατηρείται έως το τέλος.

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης (81′ Δεληγιαννίδης), Παπάζογλου (59′ Λυμπεράκης), Καρασαλίδης, Πεταυράκης, Θυμιάνης (70′ Στάικος), Κολομπίνο, Στίνα, Μούργος (81′ Κανίς), Μπαΐροβιτς, Κατσαντώνης (70′ Σαΐντ).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μοναστηρλής, Σπυράκος, Τασιούρας (84′ Σελιμάι), Ουεντραόγκο, Κωττάς, Γιάξης, Γρόσδης, Δαρέλας (65′ Σπυρίδης), Χατζηστραβός (77′ Κιτσάκης), Μελετίδης, Γκορντεζιάνι (84′ Πανίδης).