Επιτέλους… νίκη για την Τσέλσι

Οι “μπλε” επικράτησαν 2-0 της Φούλαμ στο “Κρέιβεν Κότατζ” στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League και γεύτηκαν τη… χαρά έπειτα από τρία παιχνίδια χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Τσέλσι, η οποία φρόντισε να δείξει τις προθέσεις της από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπρόγια πέρασε τον Λένο και επιχείρησε το σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τη μπάλα στα πόδια τους και να ηρεμήσουν το παιχνίδι μετά το… τρελό ξεκίνημα των “μπλε”. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο συνέχισε να ψάχνει το γκολ και μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Μούντρικ να πατά επικίνδυνα την περιοχή και να σουτάρει με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του κίπερ της Φούλαμ. Στο 18ο λεπτό όμως, οι “μπλε” βρήκαν δίχτυα. Ο Ουκρανός πήρε τη μπαλιά από τον Κόλγουιλ και άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της Τσέλσι, πετυχαίνοντας το πρώτου τέρμα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μπρόγια και από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Φούλαμ ήρθε στο 41ο λεπτό, με την κεφαλιά του Χιμένες να περνά άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με την Τσέλσι να παίζει σε δυνατό ρυθμό και να… απειλεί με το… καλησπέρα. Στο 48ο λεπτό, ο Μπρόγια από ιδανικό σημείο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστία της Φούλαμ. Οι “μπλε” στη συνέχεια έριξαν ρυθμό ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Στο 63ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Μάατσε σε πρώτο χρόνο σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά, ο Έντσο βγήκε τετ-α-ατετ, με τον Λένο να τον νικά και να σώζει την ομάδα του από ένα τρίτο τέρμα. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του ματς, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά την αντίπαλη άμυνα. Η Φούλαμ έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει, με τον Σάντσες να αποκρούει το εξ επαφής πλασέ του Λούκιτς και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Στα τελευταία λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά τα αντίπαλα δίχτυα με το 2-0 να παραμένει και την Τσέλσι να βρίσκει μια νίκη που χρειαζόταν πολύ, καθώς στα τρία τελευταία παιχνίδι δεν είχε πάρει τρίποντο. Έτσι, οι “μπλε” ανεβαίνουν στην 11η θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους να είναι στην 13η με 8 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στην Premier League: