Την διέλυσε με υπογραφή Γουότκινς

Η Άστον Βίλα συνέτριψε την Μπράιτον με 6-1 και ισοφάρισε τους “γλάρους” στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή της τον Άγγλο επιθετικό που πέτυχε τρία γκολ.

Στο “Villa Park”, οι χωριάτες αντιμετώπισαν την Μπράιτον στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήθελε νίκη για να φτάσει στο ταμπλό τους “γλάρους” που είχαν αρκετά καλή συγκομιδή βαθμών, με 15 στις πρώτες έξι αγωνιστικές. Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Ντε Τζέρμπι, που είδε τον Γουότκινς να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό και στο 21′ διπλασίασε τα τέρματα του. Η Μπράιτον προσπάθησε να συνέλθει από το “σοκ” των δυο γκολ, αλλά δέχθηκε και τρίτο από δικό της παίκτη και πιο συγκεκριμένα τον Εστουπινιάν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο σύλλογος του Χοβ Άλμπιον έκανε απόπειρες να βγει κατ…ά κύματα μπροστά, αλλά δεν βρήκε σκορ ούτε από τον Φέργκισον, ούτε από τον Γουέλμπεκ με τον Άγγλο να δέχεται και κίτρινη κάρτα για ένα άτσαλο μαρκάρισμα αποδεικνύοντας την αδυναμία του να ελιχθεί στην περιοχή της Βίλα.

Στο δεύτερο μέρος η οι “γλάροι” δεν μπορούσαν να μείνουν πίσω με τρία τέρματα, με τον Ιταλό τεχνικό να βάζει στο παιχνίδι τους Φάτι, Ζοάο Πέδρο και Λάμτεϊ, με τον πρώτο να σκοράρει στο 50ο λεπτό επαναφέροντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Στην προσπάθεια της η Μπράιτον για εκ νέου μείωση του σκορ, οι “χωριάτες” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα για μια ακόμα φορά με τον Γουότκινς να κάνει “χατ τρικ” βάζοντας την σφραγίδα του στην αναμέτρηση. Στο 85ο λεπτό ο Ράμσεϊ έκανε το 5-1 και στις καθυστερήσεις ο Ντούγκλας Λουίζ έβαλε το μεγάλο θαυμαστικό με το έκτο γκολ της Βίλα, δείχνοντας τις επιθετικές αρετές της ομάδας του.

Άστον Βίλα (Ουνάι Έμερι): Μαρτίνεθ, Κονσά, Τόρρες, Κας, Ντίνιε, Ντούγκλας Λουίζ, Καμαρά (90′ Τίλεμανς), Μακγκίν, Ντιαμπί (79′ Ντουράν), Ζανιόλο (57′ Ράμζεϊ), Γουότκινς

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Στιλ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Εστουπινιάν (46′ Λάμτεϊ), Φέλτμαν, Γκίλμουρ, Χαινζελγούντ (87′ Μπαλέμπα), Μιτόμα, Γουέλμπεκ (46′ Ζοάο Πέδρο), Μαρτς (62′ Αντινγκρά), Φέργκισον (46′ Φάτι)