Ο Μάτιπ… λύγισε τη Λίβερπουλ των εννιά παικτών

Ένα αυτογκόλ του Καμερουνέζου στόπερ στο 90’+6′ στο “Tottenham Hotspur Stadium” χάρισε στην Τότεναμ τη νίκη με 2-1 επί του συνόλου του Γιούργκεν Κλοπ που είχε δύο αποβολές.

Η Λίβερπουλ απείλησε πρώτη στο ματς, με δυνατό σουτ του Χάκπο που σταμάτησε στο 13′ ο Βικάριο. Στο 26′ άλλαξαν οι ισορροπίες του παιχνιδιού, μιας και ο Τζόουνς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω πολύ σκληρού φάουλ που έκανε. Οκτώ λεπτά μετά, ο Ντίας σκόραρε, αλλά ο VAR ακύρωσε τη φάση για οφσάιντ, με τους “κόκκινους” να διαμαρτύρονται έντονα. Στο 36′ ήρθε το τέρμα, αλλά για την Τότεναμ, με τον Σον να βρίσκει εξαιρετικά τον Ριτσάρλισον και τον Βραζιλιάνο να ανοίγει το σκορ προ κενής εστίας. Οι παίκτες του Κλοπ ισοφάρισαν στο 45’+4′ με τον Χάκπο, μετά από μία φάση διαρκείας μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Άλισον προέβη σε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο 49 και το 51′, σε σουτ των Μάντισον και Σον αντίστοιχα. Η κατάσταση για τους φιλοξενούμενους έγινε ακόμα πιο δύσκολη όταν στο 69′ αποβλήθηκε ο Ζότα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Λίβερπουλ αναγκάστηκε να τελειώσει το ματς με εννιά παίκτες. Οι παίκτες του Ποστέκογλου πίεσαν ακόμα περισσότερο, αναζητώντας εναγωνίως το γκολ της νίκης. Εν τέλει τα κατάφεραν στο 90’+6′, όταν μετά από ένα γύρισμα ο Μάτιπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον.

ΓΚΟΛ: 36′ Σον, 90’+6′ Μάτιπ (αυτ.) – 45’+4′ Χάκπο

Κίτρινες: 45’+3′ Ουντόγκι, 88′ Μπισούμα, 89′ Ρομέρο – 40′ Μακ Άλιστερ, 65′ Σαλάχ, 68′, 69′ Ζότα, 90’+5′ Φαν Ντάικ
Κόκκινη: 26′ Τζόουνς, 69′ Ζότα
Δοκάρι:

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Ουντόγκι (83′ Ντέιβις), Μπισούμα (90′ Χόιμπιεργκ), Σαρ (83′ Σκιπ), Μάντισον (90′ Βελίζ), Κουλουσέβσκι, Ρισάρλισον, Σον (69′ Σόλομον)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ (73′ Κονατέ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μακ Άλιστερ (80 Γκράβενμπερχ), Σόμποσλαϊ, Τζόουνς, Ντίας (73′ Έντο), Σαλάχ (74′ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Χάκπο (46′ Ζότα)

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής στην Premier League: