Διπλό τετράδας για την Τότεναμ

Τα “σπιρούνια” ήταν ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσαν δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά (50′, 53′) και δύο στις καθυστερήσεις φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 4-0 για την 28η στροφή του πρωταθλήματος.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα πήρε η Τότεναμ. Άνευρο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι πατούσαν αρκετά καλύτερα είχαν κάποιες ευκαιρίες αλλά καμία τελική προς την εστία του Βικάριο. Από την άλλη, η ομάδα του Ποστέκογλου δεν μπορούσε να απειλήσει καθόλου.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά. Η Τότεναμ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 50′ με τον Μάντισον. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, είδαν τα “σπιρούνια” να σημειώνουν μέσα σε τρία λεπτά και δεύτερο τέρμα με τον Τζόνσον, μετά από καταπληκτική δημιουργία του Σον. Το έργο της Άστον Βίλα έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο ΜακΓκίν. Η Τότεναμ κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της, με γκολ του Σον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τα “σπιρούνια” δεν σταμάτησαν ούτε εκεί. Ο Σον μοίραζε, ο Βέρνερ εκτελούσε και η Τότεναμ έκανε το 4-0 στο 90′ + 4′.

Η ομάδα του Ποστέκογλου κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα της, δεν απειλήθηκε κι έφτασε στη νίκη με 4-0, μειώνοντας την απόσταση από την Άστον Βίλα στους 2 βαθμούς.