Ο Χάβερτζ λύτρωσε την Άρσεναλ και την έστειλε προσωρινά στην κορυφή

Η Άρσεναλ… τα χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, αλλά ο Κάι Χάβερτζ είπε την τελευταία λέξη στο ματς.

Το γκολ του Γερμανού μέσου στο 86′ «λύτρωσε» τους «κανονιέρηδες» και με το 2-1 στο «Έμιρεϊτς» τους έστειλε, έστω και προσωρινά στην κορυφή της Premier League ένα 24ωρο πριν το μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι στο «Ανφιλντ» (10/03).

Θα περίμενε κανείς ότι μετά το 6-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το βράδυ της περασμένης Δευτέρας (4/03), η Άρσεναλ δεν θα είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπρέντφορντ. Κι, όμως… Αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Ράις, το παιδαριώδες λάθος του γκολκίπερ της Άαρον Ραμσντέιλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφερε το 1-1 με τον Βίσα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη ψυχολογία τους και σε δύο περιπτώσεις στο β΄ μέρος «άγγιξαν» το 1-2, αλλά ο Ραμσντέιλ διόρθωσε κατά κάποιο τρόπο το λάθος που είχε κάνει νωρίτερα και με καταπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το ματς στο 1-1. Η Άρσεναλ πίεσε στη συνέχεια για το γκολ της νίκης, το οποίο ήρθε στο 86΄ από τον Χάβερτζ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Premier League: