Οι… λύκοι δάγκωσαν τη Φούλαμ

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τη Γουλβς, που επικράτησε με 2-1 της Φούλαμ και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έφτασε κοντά σε ένα σπουδαίο τρίποντο, αλλά είδε την Μπόρνμουθ να βγάζει αντίδραση και να… σώζει τον βαθμό (2-2) στο 90+2′, ενώ η Λούτον “έκλεψε” χρυσό βαθμό στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-1) στο 90+6′.

Γουλβς – Φούλαμ 2-1

Η Φούλαμ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να πάρει κεφάλι στο σκορ, με κύριο εκφραστή τον Γουίλσον, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ότι δεν έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 45λεπτο το έκαναν οι “λύκοι” στο δεύτερο. Αρχικά, ο Αϊτ-Νούρι από κοντά έκανε το 1-0 για τη Γουλβς στο 52′ και στο 66′ ο Σεμέδο με σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφεραν οι “χωριάτες” ήταν να μειώσουν με τον Ιγουόμπι στο 90’+8′ σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Στην 12η θέση με 35 βαθμούς έμεινε η Φούλαμ, ενώ η Γουλβς ανέβηκε στην 8η θέση με 41 βαθμούς.

Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2

Οι “λεπίδες” έμειναν στο 2-2 στην έδρα της Μπόρνμουθ και παρέμειναν στο -10 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ που βρίσκεται μια θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και έχει και παιχνίδι λιγότερο. Ο Χάμερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 28’ και στο 65’ ο Ρόμπινσον έγραψε το 2-0 για την ομάδα του, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 74’ με τον Ουαταρά και στο 90’+1′ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Ουνάλ.

Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1

Πολύτιμους πόντους απώλεσε η Κρίσταλ Πάλας στη μάχη που δίνει για να κερδίσει την παραμονή της στην . Οι “αετοί” αν και βρέθηκαν να προηγούνται 1-0 της Λούτον, χάρη στο τέρμα του Ματετά στο 11′ με υπέροχο τακουνάκι, είδαν την αντίπαλό τους να φτάνει στην ισοφάριση στο 90’+6′ με τον Γούντροου και να τους στερεί το τρίποντο, αλλά και την ευκαιρία να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Premier League: