Πήγε για την ανατροπή… αλλά το VAR επέβαλλε δικαιοσύνη

Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Europa League η Βιγιαρεάλ πάλεψε για την νίκη, αλλά έμεινε ισόπαλη απέναντι στη Σεβίλλη με σκορ 1-1, με τις δυο ομάδες να μένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” η Σεβίλλη φιλοξένησε την Βιγιαρεάλ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga, με τις δυο ομάδες να έχουν μείνει χαμηλά στην βαθμολογία, αλλά σαν ντέρμπι ήταν πάντα από τα πιο καυτά παιχνίδια της χρονιάς στην Ισπανία. Με την έναρξη της αναμέτρησης επικράτησε το πάθος, με τις μονομαχίες στο χώρου του κέντρου να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Μαρθελίνο κράτησε πίσω την ομάδα του, με σκοπό να χτυπήσει στην αντεπίθεση, βρίσκοντας ανοργάνωτη την άμυνα της ομάδας από την Ανδαλουσία. Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν κανένα κενό που άφηναν τα “κίτρινα υποβρύχια” στην άμυνα, με το σκορ να μην αλλάζει στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιγιαρεάλ θέλησε να κρατήσει τη μπάλα, με στόχο να επιβάλλει το ρυθμό της. Ο Μορένο δεν κατάφερε να σκοράρει σε καμία ευκαιρία από αυτές που του παρουσιάστηκαν στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Μαρθελίνο να ζει έντονα μια ακόμα αναμέτρηση. Οι παίκτες του Αλόνσο άντεχαν στην πίεση που ασκούσε η φιλοξενούμενη ομάδα, με το αμυντικό της δίδυμο να έχει σωστές τοποθετήσεις, απομακρύνοντας πολλές φορές το κίνδυνο. Ο Σάλας στο 75ο λεπτό, χτύπησε για την ομάδα της Σεβίλλης ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά, αλλά δυο λεπτά μετά ο Μοράλες ισοφάρισε άμεσα για τους φιλοξενούμενους επαναφέροντας την ισορροπία στην αναμέτρηση. Χωρίς να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού η ισοπαλία κρατούσε μέχρι το γκολ του Μπρέτον στην εκπνοή, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλα την επίτευξη του, με τον VAR να καλεί τον διαιτητή, ακυρώνοντας το καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ. Η ισοπαλία στερεί και από τις δυο ομάδες βαθμούς, για τον αγώνα που κάνουν για να ανέβουν στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 75′ Σάλας, 77′ Μοράλες

Κίτρινες: 45′ Πεντράθα, 45+3′ Σο,  52′ Σάντσεθ, 54′ Αλτιμίρα

Σεβίλλη (Αλόνσο): Ντμίτροβιτς, Νιανζού (75′ Σάλας), Γκιουντελί, Ακούνια (46′ Πεδρόσα), Σάντσεθ, Σο, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Λουκεμπάκιο, Ελ Νεσίρι

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο): Γιόργκενσεν, Κουένκα, Αλμπιόλ, Φόιθ, Πεντράθα, Μπαένα, Παρέχο (84′ Κοκελίν), Κομεσάνια (71′ Μορένο), Αλτιμίρα (71′ Καπουέ), Μοράλες (87′ Μπρέτον), Μορένο