Υπερηχητική Μπιλμπάο στο “Σαν Μαμές”

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε της Ράγιο Βαγεκάνο με 4-0, φτάνοντας στους 28 βαθμούς και την πέμπτη θέση που οδηγεί στο Europa League, με την ομάδα από την Μαδρίτη να μένει στα μεσαία στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Στην “Χώρα των Βάσκων” η Αθλέτικ φιλοξένησε την Ράγιο Βαγεκάνο με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να περνάει μια εξαιρετική περίοδο έχοντας πέντε αγωνιστικές αήττητη. Με την έναρξη του αγώνα η Μπιλμάο κυνήγησε το γκολ με τον Γκουρουθέτα, καθώς ο Ισπανός έγινε αποδέκτης των περισσότερων επιθέσεων της ομάδας του. Στο 14ο λεπτό ήταν αυτός που σκόραρε, αλλά το VAR ακύρωσε το τέρμα για offside, με την απάντηση του παίκτη να έρχεται στο 23ο λεπτό με νέο γκολ που μέτρησε για το προβάδισμα των Βάσκων. Οι παίκτες της Ράγιο έμειναν στα “καρέ” τους και με την άμυνα να έχει αρκετή δουλειά απέναντι στην επίθεση της Αθλέτικ που είχε πολλές ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ράγιο Βαγεκάνο δέχτηκε δεύτερο γκολ στο 47ο λεπτό από δικό της παίκτη με τον Εσπίνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν σταμάτησε εκεί, καθώς η άμυνα των φιλοξενούμενων άνοιξε με τα αδέρφια Γουίλιαμς να αναλαμβάνουν δράση. Στο 64′ λεπτό ο Ινιάκι νίκησε τον Ντιμιτριέφσκι για το τρίτο γκολ και στο 68′ ο Νίκο έκανε το 4-0 για τους Βάσκους, μετατρέποντας σε πάρτι την αναμέτρηση των παικτών της Αθλέτικ. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ροντρίγκεθ κράτησε την μπάλα για να απειλήσει με τον Φαλκάο, με την μεγαλύτερη ευκαιρία να έρχεται μερικά λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, χωρίς όμως να αλλάζει ο δείκτης του σκορ. Το τελικό 4-0 έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα της Βασκονίας, με την Ράγιο να μένει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΓΚΟΛ: 23′ Γκουρουθέτα, 47′ Εσπίνο (αυτογκόλ), Ι.Γουίλιαμς, Ν.Γουίλιαμς

Κίτρινες: 6’Βιβιάν, 32′ Εσπίνο, 87′ Φαλκάο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Βαλβέρδε): Σιμόν, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Μάρκος ( 74′ Μπερσχίθε), Ρουίθ (81′ Πράδος), Βέσγκα, Λέκουε, Γουίλιαμς, Σάνσετ ( 74′ Μουνιαΐν), Γουίλιαμς, Γκουρουθέτα

Ράγιο Βαγεκάνο (Ροντρίγκεθ): Ντιμιτρέφσκι, Λεζούν, Μούμιν, Μπάλιου, Εσπίνο, Βαλεντίν (55′ Πέρεθ), Σις, Λόπεθ (55′ Ντε Φρούτος), Γκαρσία, Παλαθόν (55′ Τρέχο), Καμέγιο (69′ Φαλκάο)