Με συνταγή ανατροπής η Χιρόνα μένει στη κορυφή

Η ομάδα του Μίτσελ έκανε για μια ακόμα φορά το καθήκον της βρισκόμενη πίσω στο σκορ από την Βαλένθια, παίρνοντας ένα τεράστιο αποτέλεσμα με 2-1. Κάπως έτσι ανέβηκε ξανά στο πρώτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Στο “Estadi Montilivi“, η Χιρόνα υποδέχτηκε την Βαλένθια, με στόχο να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga, με τις “νυχτερίδες” να έχουν μείνει χαμηλά στο πρωτάθλημα. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, αλλά χωρίς να απειλεί την ομάδα του Μπαράχα. Στο τέλος του ημιχρόνου η Χιρόνα σκόραρε με τον Ντόμπβικ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως offside με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “νυχτερίδες” μπήκαν με άλλο πρόσωπο, καθώς με την κατοχή της μπάλας από τους παίκτες του Μίτσελ δημιουργήθηκαν χώροι για να απειλήσουν με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στο 55ο λεπτό η Χιρόνα έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Γκαρθία, με τον Μαμαρντασβίλι να αρνείται το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Μετά από αυτή την επέμβαση ο Ούγκο Ντούρο σκόραρε απέναντι στον Γκαζανίγκα για το προβάδισμα της Βαλένθια, κόντρα στην ροή της αναμέτρησης. Με την επίτευξη του τέρματος, η ομάδα του Μπαράχα, δεν σταμάτησε εκεί κυνηγώντας και δεύτερο τέρμα άμεσα. Οι παίκτες της Χιρόνα έκαναν τα πάντα για να φτάσουν στην επίτευξη του γκολ, για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Σε διάστημα πέντε λεπτών (83′ και 88″) ο Στουάνι ως χρυσή αλλαγή του προπονητή του, σκόραρε δυο φορές μετατρέποντας το παιχνίδι σε… παράσταση της γηπεδούχου ομάδας, που έκανε για μια ακόμα φορά την ανατροπή στο φετινό πρωτάθλημα με το 2-1, μερικά λεπτά πριν το τέλος. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Μίτσελ να παίρνει ένα ακόμα τρίποντο στην φετινή σεζόν, μένοντας στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΓΚΟΛ: 57′ Ντούρο, 83′, 88′ Στουάνι

Κίτρινες: 36′ Μπλιντ, 42′ Κόουτο, 61′ Γκασιορόβσκι, 77′ Ντούρο, 92′ Σάβιο, 90+6 Γκάμπριελ Παουλίστα

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκαζανίγκα, Λόπεθ (75′ Στουάνι), Μπλιντ, Γκαρθία, Γκουτίερεζ, Γκαρθία, Ερέρα (13′ Τόρε), Μάρτιν (82′ Πόρτου), Σάβιο, Τσιγκάνκοφ, Ντόμπβικ

Βαλένθια (Μπαράχα): Μαμαρντασβίλι, Γκάμπριελ Παουλίστα, Μοσκέρα, Κορέια, Γκατσιρόφσκι (89′ Βάσκεζ), Πέρεθ (67′ Ντιακαμπί), Πεπέλου, Γκουέρα, Φουλκιέρ (84′ Αμαλάχ), Ντούρο (84′ Γέρεμτσουκ), Λόπεθ (84′ Κανός)