Έχασε έδαφος στη… μάχη για Ευρώπη η Σεβίλλη | Προσπέρασε ξανά η Ρέαλ

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίστηκε η 36η αγωνιστική στη La Liga. Η Βιγιαρεάλ, επικράτησε 2:0 της Κάντιθ η οποία είναι στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι “νιπτήρες” αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1:1 με την υποβιβασμένη Έλτσε και έμεινε στο -1 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Βιγιαρεάλ – Κάντιθ 2:0

H Kάντιθ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, απειλώντας από το πρώτο λεπτό, χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία με τον Μπονγκοντά. Η Βιγιαρεάλ όμως στη συνέχεια, ανέβασε ρυθμό και απείλησε με τον Μορένο. Στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Τζάκσον, μετά από εξαιρετική ενέργεια σκόραρε, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο 42ο λεπτό ο Τριγκέρος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις όμως του ημιχρόνου, ο Τζάκσον έκανε το 2:0 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, η Κάντιθ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως η Βιγιαρεάλ διατήρησε το προβάδισμά της που τη έδωσε τη νίκη με 2:0 και παρέμεινε στην πέμπτη θέση, που της δίνει το εισιτήριο για το Europa League.

Έλτσε – Σεβίλλη 1:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Σεβίλλη η οποία βρήκε δίχτυα στο 10ο λεπτό με τον Λαμέλα. Τα… χαμόγελα κράτησαν για λίγο καθώς οκτώ λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γκέγε. Η ‘Ελτσε ανέβασε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό με τον Μορέντε. Στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με το 1:1 να διατηρείται μέχρι το τέλος και τη Σεβίλλη να χάνει έδαφος στο κυνήγι της 7ης θέσης, ούσα στο -1.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγεκάνο 2:1

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας από νωρίς να βρει ένα γκολ. Η Ράγιο Βαγεκάνο από την άλλη, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 31ο λεπτό, η “Βασίλισσα” βρήκε δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Ο Βαλβέρδε τροφοδότησε τον Μπενζεμά, ο οποίος από κοντά έγραψε το 1:0. Στο 84ο λεπτό, η Ράγιο Βαγεκάνο σόκαρε το Σαντιάγο Μπερναμπέου, με τον Ραούλ Ντε Τόμας να βρίσκει δίχτυα και να κάνει το 1:1, με τη Ρεάλ να απαντά εκ νέου στο 94ο λεπτό και να παίρνει και πάλι το προβάδισμα και τη νίκη.