Ο αρχηγός “άνοιξε” τον δρόμο και ο Λουκάκου τελείωσε τη Νάπολι των 9 παικτών

Ενώ όλα έδειχναν πως η Νάπολι θα πάρει τη νίκη στο “Ολίμπικο” ο Λορέντσο Πελεγκρίνι στο 76ο λεπτό (είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα) σκόραρε με εντυπωσιακό γυριστό με τον Βέλγο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης για το 2-0 της Ρόμα.

Η Ρόμα υποδέχτηκε στην έδρα της την ομάδα του Ματσάρι στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο παιχνίδι και να ειναι αυτοί που θα φύγουν με το “τρίποντο” από τη σημερινή αναμέτρηση, ωστόσο μια κόκκινη κάρτα του Πολιτάνο στο 66ο λεπτό για μαρκάρισμα εκτός φάσης άλλαξε τις ισοροπίες του αγώνα.

Ο “Special One” εκμεταλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα κάνοντας την ομάδα του ιδιαίτερα επιθετική. Το γκολ που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση πέτυχε ο Λορέντσο Πελεγκρίνι στο 76ο λεπτό που είχε περάσει ως αλλάγη πέντε λεπτά νωρίτερα και τον Λουκάκου να βάζει το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 2-0 η Νάπολι τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθως ο Όσιμεν πήρε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με 9. Με αυτή της τη νίκη η Ρόμα προσπέρασε τη Νάπολι και ανέβηκε στην 6η θέση του Καμπιονάτο.

Στο στάδιο “Ολίμπικο” της Ρώμης, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο φιλοξένησε την Νάπολι στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A. Η ομάδα του Ματσάρι ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση καθώς είχε τις περισσότερες επισκέψεις στα “καρέ” του Ρουί Πατρίσιο χωρίς όμως να κατφέρουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα (0-0).

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εκ νέου δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Κβαρατσκέλια στο 55ο λεπτό που από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πορτογάλο κίπερ. Στο 66ο λεπτό οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν. Ο Πολιτάνο χτύπησε εκτός φάσης τον Παρέδες και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η κόκκινη κάρτα έδωσε πνοή στους παίκτες του Μουρίνιο που με αριθμητικό πλεονέκτημα έψαξε το γκολ. Το πολυπόθητο τέρμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 76ο λεπτό. Ο Πελεγκρίνι που είχε περάσει ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα έπιασε ένα υπέροχο γυριστό σουτ και νίκησε τον Μερέτ δίνοντας το προβάδισμα στους “τζιαλορόσι” (1-0). Στο 84ο λεπτό η Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λουκάκου να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά ο Βέλγος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μερέτ σε τετ-α-τετ. Το έργο για να πάρει βαθμό η Νάπολι έγινε ακόμα δυσκολότερο στο 86ο λεπτό όταν ο Όσιμεν δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης γράφοντας το τελικό 2-0. Με αυτή της τη νίκη η Ρόμα προσπέρασε τη Νάπολι και ανέβηκε στην 6η θέση του Καμπιονάτο.

ΓΚΟΛ: 76′ Πελεγκρίνι, Λουκάκου 90+6′

Κίτρινες:  29′ Παρέδες, 32′ Κρίστενσεν , 38′ Κριστάντε, 61′ Μπελότι, 82′ Ελ Σαράουι, 90+5′  Αζμούν  / 28′ Ρούι, 62′ Χεσούς
Κόκκινες: 66′ Πολιτάνο, 86′ Οσίμεν
Δοκάρι:

Ρόμα (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν (75′ Τσέλικ), Κριστάντε, Παρέδες (71′ Αζμούν), Μποβ, Ζαλέφσκι (71′ Ελ Σαράουι), Μπελότι (71′ Πελεγκρίνι), Λουκάκου

Νάπολι (Ματσάρι): Μερέτ, Ρουί (81′ Ζέρμπιν), Χεσούς (90+4′ Νατάν), Ραχμάνι, Ντι Λορένζο, Ανγκισά, Λομπότκα (56′ Κατζούστε), Ζιελίνσκι (81′ Ζανόλι), Κβαρατσχέλια (90′ Γκαετάνο), Πολιτάνο, Οσιμέν