Γκέλα για την Νάπολι στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”

Οι Ναπολιτάνοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ή να κρατήσουν το “Χ” μέχρι τέλους και δέχθηκαν γκολ (1-0) στις καθυστερήσεις από την Έμπολι, η οποία πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για να απομακρυνθεί από την ζώνη υποβιβασμού.

Η Νάπολι υποδέχθηκε την Έμπολι στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A. Ωστόσο, οι παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά “γνώρισαν” την ήττα, με 1-0, αφού ο Βίκτορ Κοβαλένκο έβαλε γκολ στο… 90+1′!

Το πρώτο ημίχρονο δεν προσέφερε σπουδαίο θέαμα από πλευράς γκολ, αφού η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα για την χάρη καμίας ομάδας. Ωστόσο, στο 13′, ο Φρανκ Ανγκισά έπιασε ψηλά την μπάλα και με κεφαλιά επιχείρησε να σκοράρει για την Νάπολι στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας του Ετρίτ Μπερίσα, ο οποίος όμως απέκρουσε την προσπάθεια. Στο 28ο λεπτό, ο Τζοβάνι Σιμεόνε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αλεσάντρο Προντέρα, υπέδειξε πως ο Αργεντινός στράικερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 35′, δόθηκε ευκαιρία και στην Έμπολι για βρει γκολ. Πιο συγκεκριμένα, ο Νικολό Καμπιάγκι πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο είχε στόχο την πάνω δεξιά γωνία των Ναπολιτάνων. Ο Πιερλουίτζι Γκολίνι όμως, έκανε την παρέμβαση στην προσπάθεια και κράτησε το “μηδέν”, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό, η Νάπολι έκανε μόνο μία σημαντική φάση, στο 89′ – με τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια -, αλλά η μπάλα δεν έκανε την χάρη στην οικοδέσποινα ομάδα. Ωστόσο, στο 90’+1′, ο Βίκτορ Κοβαλένκο έκανε το 1-0 για την Έμπολι, με υπέροχη ενέργεια μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή μεριά της εστίας. Μάλιστα, με το γκολ του Ουκρανού μέσου, η έκβαση “σφραγίστηκε” για τους φιλοξενούμενους, με τελικό σκορ 1-0.

ΓΚΟΛ: 90+1′ Κοβαλένκο
Κίτρινες: 90+3′ Κάχουστε – 78′ Καντσελιέρι
Κόκκινη: –
Δοκάρι: –

Νάπολι: Γκολίνι, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Όστεργκαρντ, Ολιβέρα (84′ Μάριο Ρουΐ), Ανγκισά (72′ Κατζούστε), Λομπότκα, Πολιτάνο (72′ Λίντστρεμ), Ελμάς (54′ Κβαρατσχέλια), Ρασπαντόρι, Σιμεόνε (54′ Ζιελίνσκι)

Έμπολι: Μπερίσα, Μπερεζίνσκι (63′ Εμπουέχι), Ισμαΐλι, Λουπέρτο, Κέκεϊς, Φατσίνι (71′ Κοβαλένκο), Ρανόκια (80′ Γκράσι), Μαλέ, Καμπιάτζι (63′ Γκιασί), Κανσελιέρι (80′ Μαλντίνι), Καπούτο