Κυριάρχησε αλλά έμεινε μόνο με τον βαθμό η Σασουόλο

Η Σαλερνιτάνα απέσπασε την ισοπαλία από τους “νεροβέρντι” στο “Mapei Stadium” με το τελικό 2-2, έχοντας μάλιστα προηγηθεί με 2-0, αλλά η συνολική εικόνα του ματς είχε στο γήπεδο μόνο την ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι και την… πολιορκία τους.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από πολύ νωρίς με τον Ικουεμέσι, μόλις στο 5′, πριν ο Ντία διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Φιλίπο Ιντζάγκι στο 17′. Όλα αυτά κόντρα στη ροή του ματς, καθώς η Σασουόλο είχε την υπεροχή συνολικά.

Οι “νεροβέρντι” κατάφεραν να μειώσουν στο 36ο λεπτό με τον Θόρστβεντ, ενώ είχαν και δοκάρι στο 39′. Μπορεί να απειλούσαν ασταμάτητα, όμως δεν κατάφεραν να έρθει το προβάδισμα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ σύντομα στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53′, ο Νορβηγός χαφ σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για την ισοφάριση που τόσο άξιζε η Σασουόλο. Οι “νεροβέρντι” δεν σταμάτησαν να πολιορκούν την εστία του Γκιγιέρμο Οτσόα μέχρι το τέλος, είχαν κι άλλο δοκάρι στο 86′, όμως η ατυχία σε συνδυασμό με την εμφάνιση του Μεξικανού γκολκίπερ και την άμυνα “γρανίτη”, άφησε το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Ο βαθμός δεν βοήθησε την ουραγό της Serie A, Σαλερνιτάνα, καθώς παρέμεινε τελευταία, ενώ η Σασουόλο έχασε την ευκαιρία να περάσει έστω και προσωρινά τη Λέτσε.