Συνεχίζει την καταδίωξη της Γιούβε η Μίλαν

Οι “ροσονέρι” νίκησαν με 3-1 την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο και συνέχισαν το κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Οι “ροσονέρι” ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Αντλί να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Ρέιντερς κάνοντας το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Μίλαν έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της με τον Ερνάντες να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από κοντινή απόσταση. Η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το σουτ του Σπινατσόλα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μενιάν. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45 λέπτου δεν άλλαξε κάτι με την Μίλαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το ματς και στο 56ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Ζιρού να νικάει με το κεφάλι τον Πατρίσιο στο 56ο λεπτό και να κάνει το 2-0. Η ομάδα από την αιώνια πόλη μείωσε το σκορ από τα 11 μέτρα με τον Παρέδες κάνοντας το 2-1. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση με τους φιλοξενούμενους να βρήσκουν χώρους και να κάνουν το 3-1 στο 84ο λεπτό τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Πιόλι παρέμεινε στην καταδίωξη της Γιούβε τέσσερις βαθμούς πίσω.