Υπερασπίστηκε την έδρα της και πήρε το “τρίποντο”

Η Λάτσιο κατάφερε να επικρατήσει της Λέτσε εντός έδρας, στο “Ολίμπικο”, με τελικό σκορ 1-0, παίρνοντας τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι “Λατσιάλι” φιλοξένησαν τη Λέτσε στο “Ολίμπικο” της Ρώμης, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Serie A, την οποία και νίκησαν. Έτσι, βρίσκονται στην θέση της βαθμολογίας αυτή τη στιγμή, με 33 βαθμούς. Ωστόσο, η 4η Φιορεντίνα (33β.) και η 3η Μίλαν (39β.), που είναι από “πάνω” της, δεν έχουν αναμετρηθεί ακόμη για τον εν λόγω “γύρο” του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, το ίδιο ισχύει και για την Μπολόνια που είναι στον πίνακα. Συγκεκριμένα, το σύνολο του Τιάγκο Μότα έχει 32 βαθμούς και είναι μία θέση πίσω από την Λάτσιο.

Ο αγώνας:

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 13′, με τον Γκουστάβ ΊΣακσεν, ο οποίος παραλίγο να κάνει το 1-0 για την Λάτσιο, αλλά ο Βλαντίμιρο Φαλκόνε είπε “όχι” για την Λέτσε. Στο 34′, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι εκείνοι μία ευκαιρία για την ομάδα τους, με τον Μοχάμεντ Κάμπα να απειλεί την εστία του Ιβάν Πρόβεντελ, αλλά εκείνος να “καθαρίζει”. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0-0.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, στο 54′, ο Ματία Ζακάνι απείλησε ευθείς αμέσως, με τη προσπάθειά του να περνάει λίγο πιο έξω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Φελίπε Άντερσον “τροφοδοτήθηκε” από τον Λουίς Αλμπέρτο μέσα στη περιοχή και – όντας αμαρκάριστος – έκανε το 1-0 για την Λάτσιο.

Μάλιστα, αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού η Λέτσε δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει – πόσο μάλλον να προσπεράσει -, αλλά ούτε και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να σκοράρουν δεύτερο τέρμα. Έτσι, το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0.

ΓΚΟΛ: – / 58′ Άντερσον

Κίτρινες: 45′ Ζακάνι, 77′ Γκεντουζί, 89′ Βετσίνο / 45′ Γκεντρέι, 81′ Ραμαντάνι
Κόκκινες: – / –
Δοκάρι: – / –