Φοβερή ανατροπή της Νάπολι | Ισόπαλες Τζένοα και Τορίνο

Οι Ναπολιτάνοι φιλοξένησαν την Σαλερνιτάνα, την οποία και νίκησαν με γκολ στις καθυστερήσεις, με σκορ 2-1, ενώ η Τζένοα με την Τορίνο αναδείχθηκαν ισόπαλες, βλέποντας το φωτεινό πίνακα να γράφει 0-0 στο τέλος της αναμέτρησης.

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 2-1

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Οι Ναπολιτάνοι φιλοξένησαν τη Σαλερνιτάνα στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”, με τους γηπεδούχους να μένουν μία ταχύτητα πίσω αρχικά. Συγκεκριμένα, στο 29′, ο Αντόνιο Καντρέβα έγινε δέκτης μίας πολύ ποιοτικής πάσας, την οποία εκμεταλλεύτηκε, στέλνοντας τη μπάλα στη πάνω δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0. Στο 45’+4′ όμως, ο Ματέο Πολιτάνο ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα για τη Νάπολι και ισοφάρισε έτσι μόλις ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ερχόμενές από τα αποδυτήρια, στο δεύτερο μισό, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν καμία καλή ευκαιρία. Ωστόσο, η Νάπολι κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο “τρίποντο” στο 90+6, αφού ο Αμίρ Ραχμάνι έκανε το 2-1, το οποίο ήταν και τελικό σκορ αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 45+4′ Πολιτάνο, 90+6′ Ραχμάνι- 29′ Καντρέβα

Κίτρινες: 34′ Κάχουστε, 90+6′ Ραχμάνι, 90+10′ Κβαρατσχέλια – 43′ Λεγκόφσκι, 90+5′ Μπράνταριτς
Κόκκινες: –
Δοκάρι: –

Τζένοα – Τορίνο 0-0

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό όντας ισόπαλες (0-0), χωρίς σπουδαίο θέαμα να έχει λάβει χώρα στο “Λουίτζι Φεράρις”, όπου η Τζένοα υποδέχθηκε την Τορίνο. Μάλιστα, αμφότερες μοιράστηκαν από μία καλή φάση. Οι δε φιλοξενούμενοι, στο 20′, είχαν υψηλές πιθανότητες με τον Αλεσάντρο Μποντζόρνο, αλλά εκείνος έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι. Μετά από δύο λεπτά, ο Τζούνιορ Μεσίας σούταρε εκτός περιοχής για την Τζένοα, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είπε “όχι”.

Επιστρέφοντας στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ακόμη δύο καλές ευκαιρίες, χωρίς να βρουν δίχτυα όμως. Στο 67′, ο Αντόνιο Σανάμπρια έπιασε μία κεφαλιά, με την οποία θα μπορούσε να κάνει το 1-0 για το Τορίνο, αλλά την έστειλε άουτ. Ωστόσο, στο 87′, ο Ρούσλαν Μαλινόφσκι δεν κατάφερε ούτε εκείνος να σκοράρει για την δική του ομάδα, την Τζένοα, αφού ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέκρουσε για ακόμη μία φορά την μπάλα. Έτσι, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη, με 0-0.

ΓΚΟΛ: –

Κίτρινες: 43′ Ντε Γουίντερ, 77′ Μαλινόφσκι, 80′ Μάρτιν – 16′ Βλάσιτς, 81′ Μποντζόρνο