Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τη Σίτι | Φούλαμ… χωρίς φρένα

Aν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 στην έδρα της Λούτον, oι Πολίτες έκαναν την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά και επέστρεψαν στις νίκες (2-1). Την ίδια ώρα, η Τσέλσι γνώρισε ακόμα μια ήττα στο πρωτάθλημα αυτήν τη φορά από την Έβερτον (2-0), ενώ οι “κότατζερς” συνεχίζουν τις εξαιρετικές εμφανίσεις με θύμα τη Γουέστ Χαμ που φιλοδώρησε με πέντε τέρματα (5-0).

Λούτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Οι “πολίτες” μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Φόντεν νικήθηκε στη μονομαχία του με τον Καμίνσκι. Ο Άγγλος στο 27ο λεπτό έχασε εκ νέου ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μιας και πάλι ο πορτιέρε των γηπεδούχων του αρνήθηκε το τέρμα, ενώ ο Βέλγος τερματοφύλακας βγήκε ξανά νικητής και στην μονομαχία του με τον Άλβαρες στερώντας εκ νέου τη χαρά γκολ από τους παίκτες του Γκουαρντιόλα. Όπως συμβαίνει αρκετές φορές, ίσχυσε για ακόμα μια ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου. Ο Τάουνσεντ έκανε τη σέντρα και ο Αντεμπάγιο με κεφαλιά νίκησε τον Έντερσον στο 45’+2′ στέλνοντας την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι, αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Στο 62ο λεπτό, ο Σίλβα με υπέροχο τελείωμα νίκησε τον μέχρι τότε ανίκητο Καμίνσκι, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η άμυνα της Λούτον υπέπεσε σε σωρεία λαθών και ο Γκρίλις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους πολίτες να επιστρέφουν στις νίκες μετά από τέσσερις αναμετρήσεις χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Έβερτον-Τσέλσι 2-0

Δύο καλές στιγμές για τις ομάδες στο πρώτο 45λέπτο. Η Τσέλσι με τον Πάλμερ δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό με σουτ. Το ίδιο ίσχυσε και για την Έβερτον στο 25′, με τον Τζάκ Χάρισον να νικιέται στην μονομαχία του με τον Σάντσες. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα “ζαχαρωτά” βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντουκουρέ στο 54ο λεπτό. Η Τσέλσι αν και πίεσε για να πάρει κάτι από το ματς, δεν κατάφερε να το πετύχει, κάτι που την απομακρύνει αρκετά από την τετράδα και τα “ζαχαρώτα” στο 90’+2′ με τον Ντόμπιν έκαναν το τελικό 2-0.

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 5-0

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με… φόρα και στην αναμέτρηση κόντρα στα “σφυριά“, μετά την καλή εμφάνιση μέσα στο Άνφιλντ, αλλά και την επικράτηση επί της Νότιγχαμ με 5-0. Μόλις στο 22ο λεπτό, ο Ραούλ Χιμένεθ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 1-0. Ο Γουίλιαν στο 31ο λεπτό έδωσε… μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων για να έρθει ο Ανταραμπόγιο να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “κότατζερς“, επί της αντιπάλου του Ολυμπιακού, κάνοντας το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με… το πόδι στο γκάζι και στο 60ο λεπτό ο Γουίλσον έκανε το 4-0. Το κερασάκι στην πικρή τούρτα που επιφύλασσαν οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα στα “σφυριά” έβαλε στο 89ο λεπτό ο Βινίσιους, γράφοντας το τελικό 5-0. Η Φούλαμ με αυτή της τη νίκη μείωσε την διαφορά της στους έξι βαθμούς από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.