Οι “χωριάτες” την έριξαν από την κορυφή

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με τρία γκολ, δύο από αυτά… ακυρωμένα, η Άστον Βίλα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Άρσεναλ που την… αποκαθήλωσε από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στάση στο “Villa Park” για την Άρσεναλ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Άστον Βίλα, που μετά την Μάντσεστερ Σίτι, σκότωσε και τους “κανονιέρηδες” ρίχνοντάς τους από την κορυφή, ενώ έσπασε και το ιστορικό ρεκόρ της με 15 σερί νίκες εντός έδρας. Πλέον στην πρώτη θέση βρίσκεται η Λίβερπουλ με 37 βαθμούς, στο -1 βρίσκονται οι “κανονιέρηδες”, ενώ οι “χωριάτες” ανέβηκαν στην 3η θέση με 35 βαθμούς.

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Η Άστον Βίλα ήταν όμως αυτή που κατάφερε να απειλήσει πρώτη και μάλιστα να βρει δίχτυα στο 7ο λεπτό. Μετά από υπέροχη ανάπτυξη των παικτών του Ουνάι Έμερι, ο Μπέιλι έκανε το γύρισμα στον ΜακΓκίν, αυτός το σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Ράγια για το 1-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν δυνατός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιτεθούν και την Άρσεναλ να ψάχνει τον τρόπο να φέρει στα ίσα το ματς. Στο 33ο λεπτό, ο Όντεργκααρντ απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι “κανονιέρηδες” πίεσαν και έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μαρτινέλι που… τσίμπησε τη μπάλα από τον Μαρτίνες, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση καθώς ο Κάρλος πρόλαβε και έκοψε πάνω στη γραμμή. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Αργεντίνος κίπερ είπε “όχι” δις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Άρσεναλ να έχει το… πόδι στο γκάζι. Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της να πιέσει και να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, σφυροκοπώντας την άμυνα της Βίλα. Στο 57ο λεπτό οι γηπεδούχοι παραλίγο να… πληρώσουν το λάθος του Μαρτίνες ο οποίος έδιωξε πάνω στον Γουότκινς όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να σφυροκοπούν την αντίπαλη περιοχή με τη Βίλα να βρίσκει χώρο κι να απειλεί με τον Ράγια να αποκρούει το σουτ του Ντίνιε. Στο 62ο λεπτό, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Σάκα, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με την Άρσεναλ να μην απειλεί σημαντικά και την Άστον Βίλα να έχει… μπλοκάρει το παιχνίδι. Στο 90ο λεπτό όμως, οι “κανονιέρηδες” έκαναν το 1-1. Ο Ενκέτια έκανε την κοντινή προβολή μέσα σε ταραχή παικτών με τον Χάβερτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Και αυτό το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς υπήρξε επαφή της μπάλας στο χέρι του Γερμανού.

Έτσι, η Άστον Βίλα άντεξε, πήρε την πολύτιμη νίκη και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ρίχνοντας την Άρσεναλ από την κορυφή και αφήνοντας μόνη πρώτη τη Λίβερπουλ.

Γκολ: 7′ ΜακΓκιν
Κίτρινες: 53′ Ντιν, 63′ Ντάγκλας Λουίς / 28′ Ζιντσένκο
Κόκκινες: –

Άστον Βίλα: Μαρτίνεζ, Κόνσα, Κάρλος, Τόρες, Ντιν, Μπέιλι, ΜακΓκιν, Λουίς, Καμαρά, Τίλεμανς, Γουότκινς.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο, Ράις, Έντεγκαρντ, Χάβερτς, Μαρτινέλι, Σακά, Ζεσούς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Premier League: