Η Λίβερπουλ έκανε ξανά το θαύμα της

Οι “κόκκινοι” έκαναν ακόμα μία να ανατροπή μέσα σε λιγότερο από μία εβδομάδα, αφού επικράτησαν με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας στο “Σέλχαρστ Παρκ” στην ίσως χειρότερή τους εμφάνιση στη φετινή Premier League.

Νίκη κορυφής για τη Λίβερπουλ στο Λονδίνο, χάρη στον Μοχάμεντ Σαλάχ που ισοφάρισε στο 76′, πριν ο Χάρβεϊ Έλιοτ ολοκληρώσει την ανατροπή στην είσοδο των καθυστερήσεων. Ο Ματετά είχε κάνει το 1-0 με πέναλτι στο 57′, αλλά οι “αετοί” δεν κατάφεραν να αντέξουν μόλις η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβασε ρυθμούς μετά το 1-1.

Οι προσπάθειες των “ρεντς” δεν ευδοκιμούσαν στα πρώτα 20 λεπτά, παρά τις προσπάθειές τους να αναπτύξουν και να μπουν στην περιοχή των “αετών”. Συνολικά, το ματς δεν είχε καθόλου ρυθμό σε εκείνο το σημείο. Η Κρίσταλ Πάλας προειδοποίησε στο 29′, όταν ο Λέρμα πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Άλισον έκανε την επέμβαση του αγώνα, πριν η μπάλα χτυπήσει στο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Εντουάρ κέρδισε πέναλτι από τον Φαν Ντάικ το οποίο όμως δε δόθηκε επίσημα. Ο VAR είπε «επιθετικό φάουλ στον Έντο» και ο Μάντλεϊ ανέτρεψε την αρχική του απόφαση. Οι προειδοποιητικές βολές των παικτών του Ρόι Χόντσον είχαν γίνει πολλές, αλλά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αδυνατούσε ακόμα να ανεβάσεις ρυθμούς και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια σημαντική φάση.

Η αλλαγή του Ματετά έμελλε να κρίνει πολλά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γάλλος επιθετικός κέρδισε πέναλτι στο 54′ από άτσαλο μαρκάρισμα του Κουάνσα και ανέλαβε την ευθύνη. Τρία λεπτά μετά, ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0 στο “Σέλχαρστ Παρκ”.

Στο 75′ το ματς άλλαξε άρδην εξαιτίας του Αγιού που έκανε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα και τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη και κόκκινη. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Σαλάχ ισοφάρισε στην πρώτη τελική της Λίβερπουλ στην εστία! Μία αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή και μία πάσα του Τζόουνς έφεραν τη μπάλα στα πόδια του Αιγύπτιου και χάρη σε μία κόντρα έκανε το 1-1.

Οι “κόκκινοι” άρχισαν να πιέζουν περισσότερο από εκεί και πέρα ψάχνοντας απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά. Οι προσπάθειές τους ευδοκίμησαν στο κατάλληλο χρονικά σημείο, στο 90+1′! Πάνω που δόθηκαν καθυστερήσεις 10 λεπτών, ο Χάρβεϊ Έλιοτ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ το οποίο νίκησε τον Μάθιους στην κλειστή του γωνία για το 2-1.

Ο Ντίας σκόραρε με ένα όμορφο σκάψιμο λίγα λεπτά μετά, αλλά ήταν οφσάιντ και το τέρμα που θα κλείδωνε το τρίποντο για τη Λίβερπουλ ακυρώθηκε. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος όμως και να κατακτήσει τη δυσκολότερη νίκη της στη σεζόν, σε μία κατά τα άλλα άσχημη εμφάνιση.

ΓΚΟΛ: 57′ Ματετά, 77′ Σαλάχ, 90+1′ ‘Ελιοτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′ Γουόρντ, 60′, 75′ Αγιού, 64′ Λέρμα, 90+8′ Άντερσεν, 90+9′ Γκόμεζ, 90+10′ Ντίας, 90+12′ Αχαμαντά
ΚΟΚΚΙΝΗ: 75′ Αγιού
ΔΟΚΑΡΙ: 29′ Λέρμα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ήταν η πέμπτη ανατροπή που έκανε η Λίβερπουλ στη σεζόν στην Premier League.

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντσον): Τζόνστοουν (87′ λ.τρ. Μάθιους), Κλάιν, Άντερσεν, Γκουέχι, Γουόρντ, Ρίτσαρντς, Λέρμα (68′ Ολίσε), Αγιού, Χιουζ (90+5 Όζο), Σλουπ (84′ Αχαμάντα), Εντουάρ (46′ Ματετά).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κουάνσα (57′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Έντο (46′ Γκόμεζ), Σομποζλάι (74′ Τζόουνς), Χράφενμπερχ (57′ Χάκπο), Σαλάχ, Ντίας, Νούνιες (74′ Έλιοτ).