Ο Ντίαζ της έδωσε τον βαθμό

Η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ έμεινε στο 1-1 με την Λούτον και έχασε πολύτιμο έδαφος για να ανέβει στις πρώτες θέσεις της Premier League. Αυτή είναι η δεύτερη βαθμολογική απώλεια  που προκαλεί η ομάδα του Έντουαρντς σε ομάδα του Λίβερπουλ μετά την νίκη εκτός έδρας επί της Έβερτον με σκορ 2-1.

Η Λίβερπουλ ταξίδεψε στο Λούτον, σε μια αποστολή που πριν την αναμέτρηση φαινόταν εύκολη, απέναντι στην τοπική ομάδα η οποία φέτος έχει μια νίκη σε 10 αγώνες και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ έψαξε το γκολ με τον Σαλάχ και τον Νούνιες με τον δεύτερο να έχει και δοκάρι στο 13ο λεπτό. Οι “κόκκινοι” είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Καμίνσκι, ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Το πρώτο μέρος έληξε με τους γηπεδούχους να μην έχουν τρομερές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ και την Λίβερπουλ να ψάχνει τους χώρους για να παραβιάσει την εστία του Βέλγου τερματοφύλακα.

Στο δεύτερό ημίχρονο οι γηπεδούχοι θέλησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση τους παίκτες του Κλοπ, με τον ίδιο να κάνει διορθωτικές κινήσεις και να βοηθάει τις γραμμές άμυνας του. Από την άλλη ο Έντουαρντς, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τσονγκ στην θέση του Τάουσεντ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και βάζει σε θέση οδηγού τους “νεοφώτιστους”. Η Λίβερπουλ δεν άφησε στην τύχη της αναμέτρηση, καθώς μετά το γκολ που δέχτηκε κυνήγησε την ισοφάριση και την πέτυχε με τον Λούις Ντίαζ στο 95ο λεπτό, δίνοντας μερικές ελπίδες στην ομάδα του για την ανατροπή. Στο λιγοστό χρόνο απέμεινε οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το θαύμα και έμειναν στο 1-1, με αυτή να είναι μια ακόμα απώλεια για τις ομάδες του “λιμανιού” κόντρα στην Λούτον, η οποία δίνει αγώνα για να μείνει στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: 80′ Τσονγκ, 90+5 Ντίαζ

Κίτρινες: 44′ Νακάμπα, 54′ ΜακΆλιστερ