Η Νιουκάστλ έριξε… στη τρίτη θέση την Άρσεναλ

Οι “καρακάξες” επικράτησαν 1-0 των Λονδρέζων, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League και… έκοψαν τα φτερά των παικτών του Μικέλ Αρτέτα που έμειναν στο -3 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Νίκη που… ξεκαθάρισε το τοπίο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League πέτυχε η Νιουκάστλ. Οι “καρακάξες” επικράτησαν 1-0 της Άρσεναλ εντός έδρας, ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έριξαν στην τρίτη θέση και στο -3 από την κορυφή τους “κανονιέρηδες”.

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Καμία όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία. Η Άρσεναλ προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να ελέγξει, όμως η Νιουκάστλ έκλεισε τους διαδρόμους της. Στο 29ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Γκιμαράες έκανε τη σέντρα, ο Μπερν σηκώθηκε βρήκε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γουίλσον με τον Άγγλο φορ να αστοχεί. Στο 41ο λεπτό, οι “καρακάξες” απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Τρίπιερ που έκανε τη σέντρα, με τη Μπάλα να πηγαίνει στον Γκόρντον και τον τελευταία να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση. Στο 44ο λεπτό, ήρθε η πρώτη υποψία φάσης για την Άρσεναλ. Ο Χάβερτς, τροφοδότησε τον Ενκέτια, με τον Λασέλς να τον κόβει εξαιρετικά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι “κανονιέρηδες” έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μαρτινέλι πήρε τη μπάλα από τον Ράις και συνέκλινε, με το πλασέ του να καταλήγει την αγκαλιά του Πόουπ. Έτσι το μηδέν παρέμεινε έως το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος, oι δύο ομάδες μπήκαν με δυνατό ρυθμό, με τη Νιουκάστλ να έχει την πρώτη καλή στιγμή, στο 54ο λεπτό. Ο Αλμιρόν πάσαρε στον Γκόρντον, όμως ο Άγγλος δεν έκανε καλό τελείωμα. Στο 62ο ήρθε η πρώτη απειλή για την Άρσεναλ. Οι Τομιγιάσου, Ράις και Μαρτινέλι συνδυάστηκαν άψογα, με τον Άγγλο να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς στο 64ο λεπτό. Ο Ράγια έκανε το λάθος, με τον Γκόρντον να στέλνει ανενόχλητος τη μπάλα στα δίχτυα. Οι “κανονιέρηδες” ανέβασαν φουλ ρυθμούς μετά το τέρμα που δέχθηκαν και προσπάθησαν άμεσα να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στον ματς, όμως η ομάδα του Χάου αμυνόταν σθεναρά, μην αφήνοντας χώρο στους παίκτες του Μικέλ Αρτέτα να δημιουργήσουν. Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων δεν απέδωσαν καρπούς με το 1-0 να παραμένει και τη Νιουκάστλ να πανηγυρίζει τη νίκη.

Γκολ:  64′ Γκόρντον

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Λασέλς, Μπερν, Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον, Αλμιρόν, Γουίλσον, Γκόρντον

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Τομιγιιάσου, Ράις, Ζορζίνιο, Χάβερτς, Σακά, Ενκετιά, Μαρτινέλι

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής της Premier League: