Ο Φερνάντες χάρισε τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Χάρη σε ένα γκολ του Πορτογάλου μεσοεπιθετικού στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης στο “Craven Cottage”, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ επικράτησε με 1-0 της Φούλαμ στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την τρίτη της νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος, φτάνοντας στους 18 βαθμούς και την 6η θέση. Από την άλλη, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έμεινε για άλλη μία φορά μακριά από το θετικό αποτέλεσμα. Οι “χωριάτες” συνεχίζουν να έχουν 12 πόντους, όντες 12οι, στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις στο 9′ με τον ΜακΤόμινεϊ. Ωστόσο, ο διαιτητής -σε συνεργασία με τον VAR– το ακύρωσαν μετά από εξέταση τεσσάρων λεπτών, μιας και ο Μαγκουάιρ που φέρεται να επηρεάζει τη φάση ήταν εκτεθειμένος. Ευκαιρίες υπήρξαν εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους δύο πορτιέρε να χρειάζεται να κάνουν από μία καλή επέμβαση ο καθένας. Στο 45′ ο Γουίλιαν… άγγιξε το γκολ, ωστόσο το σουτ του πέρασε ξυστά δίπλα από τα δοκάρια του Ονάνα.

Ο Γκαρνάτσο απείλησε την εστία του Λένο σε διαφορετικές στιγμές στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονο (48′, 51′). Δέκα λεπτά μετά, ο Ονάνα… κατέβασε τα ρολά σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες (60′, 61′) των Γουίλσον και Παλίνια αντίστοιχα. Για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρουσίασε μεγάλη αστάθεια, αλλά κατάφερε να… επιβιώσει χωρίς να παραβιαστεί η εστία της. Εν τέλει τη λύση για τους “κόκκινους διαβόλους” έδωσε ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έκανε μία εξαιρετική ενέργεια στο 90′, εκτέλεσε από τα 20 περίπου μέτρα τον Λένο και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΓΚΟΛ: 90′ Φερνάντες

Κίτρινες: 31′ Ρόμπινσον, 66′ Παλίνια, 67′ Περέιρα, 82′ Ιγουόμπι, 85′ Γουίλσον, 90’+7′ Χιμένες – 67′ Γκαρνάτσο, 88′ Νταλότ