Εύκολο τρίποντο της Μπράιτον με τον “Αίαντα” | Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν, έκανε το 3/3

Με άνεση επικράτησαν 2-0 του Άγιαξ οι “γλάροι” στο “AMEX”, γεγονός που τους “ξεκολλάει” από την τελευταία θέση του ομίλου της ΑΕΚ. Τρομακτική η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο με την Καραμπάγκ, καθώς σημείωσε πέντε γκολ, εύκολες νίκες για Λίβερπουλ και Ρόμα.

Μία επιβλητική νίκη πήρε η Μπράιτον κόντρα στον αποκαρδιωτικό φέτος “Αίαντα”, με τον Ζοάο Πέδρο να ανοίγει το σκορμ στο 42′ και τον Άνσου Φάτι να τελειώνει την υπόθεση 13 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Τρομερή εμφάνιση από την πρωτοπόρο της Bundesliga, Μπάγερ Λεβερκούζεν η οποία… φιλοδώρησε την Καραμπάγκ με πέντε γκολ, σημείωσε την τρίτη της νίκη στον 8ο όμιλο σε ισάριθμα ματς και τελειώνει οσονούπω την υπόθεση πρόκριση.

Στο “Άνφιλντ”, παρότι οι “κόκκινοι” ισοφαρίστηκαν από την Τουλούζ σχετικά γρήγορα μετά το 1-0 του Ζότα στο 9′, τελικά σκόραραν άλλα τέσσερα γκολ με τους Έντο (30′), Νούνιες (34′), Γκράφενμπερχ (65′) και Σαλάχ (90+3′) κι έτσι κατέκτησαν άλλους τρεις εύκολους βαθμούς στον 5ο όμιλο.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, η Ρόμα τελείωσε την υπόθεση νίκη ενάντια στη Σλάβια Πράγας από τα πρώτα είκοσι λεπτά με τα γκολ των Μπόβε και Λουκάκου. Την ίδια ώρα,  η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ έκανε επική ανατροπή απέναντι στη ΛΑΣΚ, σκοράροντας δύο γκολ από το 84′ μέχρι το 90+3′, ενώ Σερίφ Τιρασπόλ και Σερβέτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τη δεύτερη να ισοφαρίζει στο 80′.