Αδίκησε τον εαυτό του…

Ο Παναθηναϊκός άξιζε να πάρει έστω ένα βαθμό από τη Ρεν, ωστόσο του στοίχησε η αναποτελεσματικότητά του και ηττήθηκε με 2-1 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, για την τρίτη αγωνιστική του Europa League.

Μία κακή αντίδραση της “πράσινης” άμυνας έβαλε τη Ρεν μπροστά στο σκορ από πολύ νωρίς. Ο Λε Φε σέντραρε από τα δεξιά στο 8′ και ο Γκουιρί σκόραρε, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στο δεύτερο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα ο σκόρερ παρά λίγο να βάλει και δεύτερο, όταν ένα τρομερό σουτ του με το δεξί τράνταξε το δοκάρι του Μπρινιόλι. Στο 22′ ο Τσέριν… άγγιξε την ισοφάρισε, αλλά ο Μανταντά απέκρουσε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του. Στο 41′, ο Μπερνάρ έβγαλε τον Ιωαννίδη τετ α τετ, αλλά ο διεθνής φορ νικήθηκε από τον Μανταντά. Ένα λεπτό αργότερα, ο σπουδαίος Γάλλος πορτιέρε νίκησε και τον Τζούρισιτς, σε νέα μεγάλη ευκαιρία. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ιωαννίδης αστόχησε από πολύ κοντά, χάνοντας νέα τρομερή στιγμή για την ισοφάριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, μετά από τρομερό εναέριο τακουνάκι του Καλιμουεντό στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Στο 60ο λεπτό ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι, ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς άρχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας πλέον το γκολ της ισοφάρισης. Παράλληλα όμως πήραν και ρίσκα, τα οποία οδήγησαν σε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία του Καλιμουεντό στο 70′, την οποία έσωσε εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι. Στο 90’+6′ ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ισοφάριση με μια ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία. Ο Μλαντένοβιτς σέντραρε από τα αριστερά, με την μπάλα να παίρνει περίεργη πορεία και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μανταντά. Στη συνέχεια έπεσε στα πόδια του Μαντσίνι, ο οποίος πλάσαρε αλλά είδε την άμυνα της Ρεν να διώχνει μπροστά από τη γραμμή. Κάπως έτσι οι “πράσινοι” περιορίστηκαν σε μια άδικη – βάσει εικόνας – ήττα με 2-1.

ΓΚΟΛ: 60′ Ιωαννίδης – 8′ Γκουιρί, 50′ Καλιμουεντό

Κίτρινες: 25′ Μπερνάρ, 45′ Αράο – 22′ Μπελοσιάν, 45’+4′ Τρουφέρ, 80′ Καλιμουεντό