Ο Ολυμπιακός είναι εδώ!

Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν μία φανταστική εμφάνιση στο… καυτό “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και επικράτησαν με 2-1 της Γουέστ Χαμ. Κάπως έτσι επανήλθαν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Ένα γκολ του Κώστα Φορτούνη κι άλλο ένα του Ροντινέι, με μία μικρή βοήθεια του Ογκμπόνα, ήταν αρκετά για να χαρίσουν μία σπουδαία νίκη στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και έμειναν… ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά έδειχνε να πατάει πολύ καλά στο χορτάρι. Οι παίκτες του Μαρτίνεθ είχαν τον έλεγχο και επιχειρούσαν να τον μετατρέψουν σε κάτι… πιο ουσιαστικό. Εν τέλει το κατάφεραν στο 33′, όταν ο Φορτούνης έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Αρεολά για το 1-0. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, συγκεκριμένα στο 45’+1′, ο Ροντινέι έκανε ένα γέμισμα-σουτ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ογκμπόνα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν σε λογική… διαχείρισης του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, οι Άγγλοι θέλησαν να πιέσουν, όμως η αλήθεια είναι πως τους έλειψε η μεγάλη στιγμή. Ο Αλεξανδρόπουλος έφτασε κοντά στο να… τελειώσει το ματς στο 79′, αλλά ο Αρεολά απέκρουσε με δυσκολία. Στο 87′ η Γουέστ Χαμ μείωσε με τρομερό σουτ του Πακετά από την περιοχή. Ο Φορτούνης άγγιξε το δεύτερο γκολ του στο 90’+1′, αλλά το τελείωμά του πέρασε οριακά άουτ.

ΓΚΟΛ: 33′ Φορτούνης, 45’+1′ Ροντινέι – 87′ Πακετά

Κίτρινες: 47′ Ρέτσος, 65′ Αλεξανδρόπουλος – 64′ Πακετά, 76′ Αντόνιο 89′ Ογκμπόνα