Άνετη και ωραία η Ρεν | Ίδρωσε… αλλά κέρδισε με ανατροπή η Λίβερπουλ

Εντυπωσιακή ήταν στην πρεμιέρα της η γαλλική ομάδα η οποία επικράτησε της Μακάμπι Χάιφα με 3-0 στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου, στο οποίο βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός. Οι “κόκκινοι” δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο απέναντι στην ΛΑΣΚ αλλά έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 3-1. Βασικός στο ματς ο Τσιμίκας για την ομάδα του Κλοπ. Εμφατική νίκη της Λεβερκούζεν. Τους τρεις βαθμούς πήραν οι Ρόμα, Καραμπάγκ και Σλάβια Πράγας. Μοιρασιά στο Βέλγιο ανάμεσα σε Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Τουλούζ.

Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0

Η Ρεν υποδέχτηκε τη Μακάμπι Χάιφα για το έτερο παιχνίδι της πρεμιέρας του 6ου ομίλου του Europa League, στο οποίο βρίσκονται Παναθηναϊκός και Βιγιαρεάλ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ονειρικό ξεκίνημα, βρίσκοντας γκολ από τα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα μόλις στα 57 δευτερόλεπτα, ο Λουντοβίκ Μπλας άνοιξε το σκορ με ένα άψογο σουτ, ο οποίος έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για το πρώτο τρίποντο στον όμιλο. Η Ρεν με την ψυχολογία του γκολ πίεσε και για ένα δεύτερο αλλά το σουτ του Γουαρμέν Ομαρί πέρασε άουτ. Η ομάδα του Μπρουνό Ζενεσιό συνέχισε να πιέζει, βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα στο ματς στο 31′, με τον Αντριάν Τριφέρ, με τους γηπεδούχους να έχουν “αγκαλιάσει” από το ημίχρονο την νίκη.

Στην επανάληψη η Ρεν συνέχισε την εκπληκτική της εμφάνιση, έχοντας όμως ως στόχο και την διατήρηση του προβαδίσματός της. Στο 54′ έχασε καλή στιγμή για το 3-0, αλλά το σουτ του Ντεσιρέ Ντουέ ήταν άστοχο. Ότι δεν κατάφερε ο Γάλλος επιθετικός, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο Μπερτούγκ Γιλντιρίμ, με μια υπέροχη κεφαλιά, βάζοντας την δικιά του υπογραφή στον αγώνα.

ΛΑΣΚ Λιντζ – Λίβερπουλ 1-3

Η Λίβερπουλ άρχισε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις της στο Europa League από την Αυστρία και το Λιντζ, καθώς αντιμετώπισε την τοπική ΛΑΣΚ. Ο Γιούργκεν Κλοπ προτίμησε μάλιστα, αρκετούς αναπληρωματικούς για το αρχικό σχήμα και μεταξύ αυτών και τον Κώστα Τσιμίκα. Ωστόσο, το ευρωπαϊκό ξεκίνημα των “κόκκινων” δεν ήταν ιδανικό. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς Συγκεκριμένα, η ομάδα του Τόμας Ζάγκεντερ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Φλόριαν Φλέκερ, “σοκάροντας” το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ. Η Λίβερπουλ προσπάθησε στην συνέχεια να ανασυγκροτήσει τα κομμάτια της για να βρει το δρόμο προς την ισοφάριση, χωρίς όμως να έχει την μεγάλη φάση. Η πρώτη ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία των “κόκκινων” στο ματς ήρθε στο στο 37′, με την κεφαλιά του Νούνιεζ αλλά είδε τον Τομπίας Οκίκι Λαβάλ να του λέει όχι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μπήκε πιο συγκεντρωμένα στον ματς, στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα ανατροπής. Στο 55′ οι “κόκκινοι” κέρδισαν πέναλτι ύστερα από εξέταση του VAR, με τον Νούνιεζ να μην λαθεύει από τα 11 μέτρα και να φέρνει τον αγώνα στα ίσα. Με την ψυχολογία του γκολ, η Λίβερπουλ συνέχισε με την ίδια συγκέντρωση και ορμή. Στο 63′ οι φιλοξενούμενοι έφεραν “τούμπα” το ματς, με τον Λουίζ Ντίαζ να πραγματοποιεί το 2-1, “παγώνοντας” το  “Raiffeisen Arena”. Η συνέχεια για την Λίβερπουλ ήταν απλή συντήρηση δυνάμεων, η οποία κατάφερε να βρει και τρίτο τέρμα με τον Σαλάχ στο 88′, διαμορφώνοντας το 3-1 και με τους κόκκινους να πανηγυρίζουν τους τρεις βαθμούς.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χάκεν 4-0

Οι “ασπιρίνες” επιβεβαίωσαν από πολύ νωρίς ότι είναι μια ομάδα με αρχή μέση και τέλος. Οι γηπεδούχοι μέσα σε έξι λεπτά “καθάρισαν” τον αγώνα. Αρχικά, στο 10′ ο Φλόριαν Βιρτς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο. Την σκυτάλη πήρε στο 16′ ο Αμίν Αντλί, με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να πετυχαίνει δεύτερο τέρμα, ρίχνοντας στο “καναβάτσο” την Χάκεν. Η συνέχεια του πρώτου μέρους κύλησε με την Λεβερκούζεν να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την Χάκεν να είναι ανήμπορη να δημιουργήσει ευκαιρίες για την μείωση του σκορ. Μάλιστα στο 36′ ο VAR ακύρωσε το γκολ του Μπόνιφεϊς, με το 2-0 να παραμένει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί μπήκαν για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Οι “ασπρίνες” όμως, όχι μόνο κράτησαν το αρχικό 2-0, αλλά το διεύρυναν, στήνοντας ένα πάρτι, στην “Μπέι Αρίνα”. Αρχικά, οι γηπεδούχοι στο 66′ έκανα το 3-0, με τον Βίκτορ Μπόνιφεϊς. Ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου πετυχαίνοντας και τέταρτο τέρμα, με τον Γιόνας Χόφμαν στο 70′. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να πανηγυρίζει μια εμφατική νίκη.

Σερίφ Τιράσπολ – Ρόμα 1-2

Η περσινή φιναλίστ του Europa League ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις στην Μολδαβία, απέναντι στην Σέριφ Τιράσπολ. Ο Ζοσέ Μουρίνιο ο οποίος προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Το πρώτο μισάωρο του αγώνα οι δυο ομάδες δεν είχαν κάποια μεγάλη ευκαιρία στο αγώνα. Η πρώτη σπουδαία στιγμή της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε από τους γηπεδούχους. οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα στο 35′ ο Ζερόμ Νγκομ Μπεκελί σούταρε από το σημείο του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι. Η Ρόμα δυο λεπτά αργότερα είχε την δική της στιγμή στον αγώνα. Στο 37′ το σουτ του Στέφαν Ελ Σαράουι δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις όμως του πρώτου μέρους οι Ρωμαίοι άνοιξαν το σκορ με τονΛεάνδρο Παρέδες να λύνει τον “γόρδιο δεσμό” της Μολδαβικής άμυνας.

Μπορεί το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου να ήταν ιδανικό για τους Ρωμαίους, αλλά το ξεκίνημα το δεύτερου δεν ήταν ανάλογο. Στο 57′ οι Μολδαβοί ισοφάρισαν με τον Κρίστιαν Τοβάρ. Παρά το “σοκ” της ισοφάρισης, το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασε άμεσα. Συγκεκριμένα στο 65′, ο Ρομελού Λουκάκου με ένα άψογο τελείωμα έκανε το 2-1, δίνοντας πολύ γρήγορα ξανά το προβάδισμα στην Ρόμα. Οι φιλοξενούμενοι υπερασπιστήκαν το προβάδισμά τους ως το τέλος, “αγκαλιάζοντας” μια αγχωτική νίκη.

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Τουλούζ 1-1

Η γαλλική ομάδα η οποία επέστρεψε μετά από 15 χρόνια στην Ευρώπη αντιμετώπισε την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ στο “Stade Joseph Marien” για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Το πρώτο 45λεπτό το παιχνίδι ήταν άκρως ισορροπημένο. Η κατοχή ήταν στο 50%, ενώ οι ευκαιρίες ήταν 4-3  υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, η Τουλούζ άνοιξε το σκορ, στις καθυστερήσεις του αγώνα έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάις Νταλίνχα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν για να διατηρήσουν το 1-0, με τους γηπεδούχους όμως να πιέζουν για την ισοφάριση. Η Ουνιόν πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 69′ με τον Μοχάμεντ Αμουρά. Στα επόμενα είκοσι λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δυο ομάδες να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Stade Joseph Marien”.

Σερβέτ – Σλάβια Πράγας 0-2

Η Ελβετική ομάδα η οποία υποδέχτηκε την Σλάβια Πράγας για την πρεμιέρα της πρώτης αγωνιστικής των ομιλών του Europa League, χωρίς να έχει κερδίσει εντός έδρας αναμέτρηση. Σε ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Σλάβια Πράγας άνοιξε το προβάδισμα στο 32′ με τον Λούκας Μάσοπουστ, στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη στιγμή του αγώνα.

Το ξεκίνημα το δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια για να “κλειδώσει” το ματς. Κάτι που συνέβη στο 59′ με τον Ίγκο Όγκμπου να διπλασιάζει τα τέρμα της ομάδας του και έβαλε γερές βάσεις για τους πρώτους τρεις βαθμούς του ομίλου. Στην συνέχεια του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι δραματικά, χωρίς να δημιουργηθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη, και με την Σλάβια Πράγας να φεύγει νικήτρια από το “Στάδιο Γενεύης” και την Σερβέτ να ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στην έδρα της.

Καραμπάγκ – Μόλντε 1-0

Οι απόλυτες ισορροπίες κρατήθηκαν στο πρώτο 45λεπτο ανάμεσα στην ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν και την Μόλντε, οι οποίες δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες στο ματς, σε ένα σχετικά νευρικό και σκληρό παιχνίδι. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον προβάδισμα στο 55′ με τον Λεάντρο Αντράντε, έπειτα από ένα εξαιρετικό τελείωμα. Στην συνέχεια του αγώνα η Καραμπάγκ συνέχισε να έχει την κατοχή, κάνοντας διαχείριση δυνάμεων, διατηρώντας το προβάδισμα έως το τέλος, δίνοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν.//ΓΓ