Πράσινη τορπίλη… βύθισε το “κίτρινο υποβρύχιο”

Με τους δύο σέντερ φορ του να βρίσκουν δίχτυα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της Βιγιαρεάλ στο… φλεγόμενο Ολυμπιακό Στάδιο και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

Συμπαγής άμυνας, σχεδόν αλάνθαστο κέντρο, αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Αυτή η πρόταση περιγράφει πλήρως την εμφάνιση του “τριφυλλιού” απέναντι στο “κίτρινο υποβρύχιο”. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ουσιαστικά δέχθηκε μόλις μία ευκαιρία στο ματς, ενώ με την εικόνα της έμοιαζε αυτή να είναι η… έμπειρη στο χορτάρι. Ιωαννίδης και Σπόραρ πέτυχαν τα δύο τέρματα, σε ένα γήπεδο που θύμισε το παλιό καλό ΟΑΚΑ. Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει τρεις βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Ρεν, όντας το… αφεντικό στο “κόλπο” της πρόκρισης.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχώρισε στα πρώτα λεπτά. Αμφότερες επιχείρησαν να ελέγξουν το ρυθμό, με τη Βιγιαρεάλ να δέχεται σημαντική πίεση στην -οριακά περισσότερη- ώρα που είχε την κατοχή. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 9ο λεπτό και άνηκε στον Παναθηναϊκό, με μία κεφαλιά του Μπαρτ Σχένκεφελντ από κόρνερ, με την μπάλα να περνάει μερικά μέτρα μακριά από την εστία. Μετά τα πρώτα 10′, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς σταμάτησαν να πιέζουν στο επιθετικό τρίτο, δίνοντας στους Ισπανούς χώρο για να φτιάξουν το παιχνίδι τους. Η Βιγιαρεάλ άγγιξε το γκολ, όταν ο Χοσέ Μοράλες βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, ξεφορτώθηκε τους Σχένκεφελντ και Μάγκνουσον μέσα στην περιοχή αλλά τελικά πλάσαρε άουτ.

Οι γηπεδούχοι… απάντησαν στο 20′, όταν ο Σεμπαστιάν Παλάσιος βγήκε στην περιοχή από πλάγια θέση μετά από ωραίο συνδυασμό, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Πατσέτα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 30′, με τον Γερεμί Πινό να παίρνει τη θέση του τραυματία Ντένις Σουάρεθ. Στο 39ο λεπτό, ο συνήθης ύποπτος, δηλαδή ο Φώτης Ιωαννίδης, έκανε μία εξαιρετική κίνηση στην πλάτη της άμυνας, πήρε την ιδανική πάσα του Γιάννη Κώτσιρα και πλάσαρε υποδειγματικά τον Πέπε Ρέινα για να κάνει το 1-0 και να βάλει… φωτιά στο Ολυμπιακό Στάδιο. Η Βιγιαρεάλ πήρε μέτρα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, προσπαθώντας να αντιδράσει, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Το… μαγικό δευτερόλεπτο. Η μπάλα στον αέρα, ο Πέπε Ρέινα στο χορτάρι. Ο Φώτης Ιωαννίδης και 55 χιλιάδες άνθρωποι στο Ολυμπιακό Στάδιο με… κομμένη την ανάσα, περιμένουν να δουν την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα για να ξεσπάσουν. (EUROKINISSI)

Οι παίκτες του Πατσέτα επέστρεψαν στο χορτάρι με διάθεση να κυριαρχήσουν και να ψάξουν το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 50′, ο Ιωαννίδης βγήκε στην αντεπίθεση, υποδέχθηκε την μπαλιά του Μλαντένοβιτς με εξαιρετικό κοντρόλ, πέρασε με τρομερή ντρίπλα τον Μαντί και πάτησε περιοχή, αλλά η άμυνα των φιλοξενούμενων τον σταμάτησε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός -που έμοιαζε να παίρνει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων- είχε διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ρέινα απομάκρυνε διαγώνιο σουτ του Παλάσιος, με τον Μλαντένοβιτς να πλασάρει στο… ριμπάουντ και τον Γκάμπια να σώζει πάνω στη γραμμή. Στο 62′, ο Παλάσιος συνεργάστηκε με τον Κώτσιρα, ο Έλληνας μπακ πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρέινα.

Οι Ισπανοί έμοιαζαν να αισθάνονται την… πίεση που είχε δημιουργηθεί από το αποτέλεσμα, τον χρόνο που περνούσε αλλά και τις ευκαιρίες που έβρισκε το “τριφύλλι”. Στο 10λεπτο από το 60′ έως το 70′ έγιναν πέντε αλλαγές. Δύο για τους “πράσινους” και τρεις για τους “κίτρινους”. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο Παναθηναϊκός μπήκε σε κατάσταση… διαχείρισης, κοιτώντας πρωτίστως να προσέχει στα μετόπισθεν. Παρ’ ολ’ αυτά, κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Στο 78′, ο Άντραζ Σπόραρ, που πήρε τη θέση του Ιωαννίδη, έκανε ατομική ενέργεια έξω από την περιοχή και σούταρε στην αντίθετη γωνία του Ρέινα, νικώντας τον για το 2-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η εικόνα της Βιγιαρεάλ, σε συνδυασμό με την ψυχολογία των παικτών του Γιοβάνοβιτς καθιστούσαν το ματς… τελειωμένο. Στο 90′, ο νεοεισελθών Αϊτόρ άγγιξε το τρίτο “πράσινο” τέρμα, αλλά το τελείωμά του με το δεξί πέρασε οριακά έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρέινα. Ο ίδιος παίκτης έκανε ένα ωραίο γύρισμα δύο λεπτά μετά, με τον Μάγκνουσον να μην προλαβαίνει να βρει την μπάλα στην κενή εστία, πριν βγει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του ματς, με την ελληνική ομάδα να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 2-0.

Όλοι οι “πράσινοι” έγιναν… μία αγκαλιά, μετά το 2-0 το Άντραζ Σπόραρ που έκρινε το μεγάλο ματς υπέρ του Παναθηναϊκού. (EUROKINISSI)

ΓΚΟΛ: 39′ Ιωαννίδης, 78′ Σπόραρ

Κίτρινες: 90′ Αϊτόρ – 64′ Κίκο, 74′ Σόρλοθ, 84′ Μπαένα, 87′ Πεντράθα
Κόκκινη:
Δοκάρι:

Στατιστικό: Ο Πέπε Ρέινα, στα 19 του, αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στους “8” του Champions League της σεζόν 2001/2002. Ήταν κάτω από την εστία της Μπαρτσελόνα στο -παραλίγο ιστορικό- σουτ του Γκόραν Βλάοβιτς, στο Camp Nou. 22 χρόνια αργότερα, τέθηκε ξανά αντιμέτωπος με το “τριφύλλι”.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ (77′ Αράο), Τσέριν, Μπερνάρ (77′ Τζούρισιτς), Παλάσιος (88′ Αϊτόρ), Μαντσίνι (68′ Βιλένα), Ιωαννίδης (68′ Σπόραρ).

Βιγιαρεάλ (Πατσέτα): Ρέινα, Μαντί, Γκάμπια, Κίκο, Πεντράθα, Καπουέ, Κομεσάνα (61′ Παρέχο), Σουάρεθ (30′ Πινό), Τριγκέρος (61′ Μορένο), Μοράλες (77′ Μπαένα), Μπρερετόν (61′ Σόρλοθ).//